Kníže zkritizoval rakouské politiky. Za příklad jim dal mrtvého Haidera

17.08.2013 12:41 | Zprávy

Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se znovu kriticky vyjádřil o předních rakouských politicích. Šlechtic, který má v Rakousku majetky a často tam pobývá, pranýřoval zejména šéfa diplomacie Michaela Spindeleggera, kterému vytkl údajně malý zájem o funkci.

Kníže zkritizoval rakouské politiky. Za příklad jim dal mrtvého Haidera
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vláda očekával příchod Miloše Zemana

Kritika přichází jen dva týdny poté, co se český politik opřel do rakouských za jejich nedávné rozhodnutí stáhnout vojáky z pozorovatelské mise na Golanských výšinách.

„Myslím, že Spindelegger není na zahraniční a evropské politice zcela zainteresován," řekl Schwarzenberg podle agentury APA v rozhovoru pro rakouský týdeník Profil, jehož nové číslo vyjde v pondělí. Vytýká mu mimo jiné, že se prý předseda rakouských koaličních lidovců (ÖVP) často nechává zastupovat na schůzkách ministrů zahraničí Evropské unie v Bruselu.

Podobně jako možná Čechy čekají i Rakušany parlamentní volby, které jsou v Rakousku vypsány na 29. září.

Schwarzenberg také kritizuje, že se obsahově příliš neliší lidovci a sociální demokraté kancléře Wernera Faymanna, tedy obě nejsilnější rakouské strany, které spolu nyní tvoří velkou koalici, a že je lze snadno zaměnit. „Obě jsou nudné a nesmělé," řekl Schwarzenberg. Nikdo podle něj „nemá odvahu říci lidem pravdu, i kdyby to bylo spojeno s oběťmi".

Kritika nudné FPÖ

Za nudnou považuje také populistickou opoziční stranu Svobodných (FPÖ) a jejího šéfa Heinze-Christiana Stracheho. Někdejší nejproslulejší předseda FPÖ Jörg Haider, který v roce 2008 zahynul při autonehodě, se podle Schwarzenberga „aspoň pro zpestření občas postaral o dobře inscenovanou podívanou". Když se prý ale jen pořád dokola štve proti cizincům, tak už to není přitažlivé, uvedl na adresu nynějšího šéfa populistické strany.

Kvůli vyjádření v rakouském deníku Kleine Zeitung se Schwarzenberg minulý měsíc postaral o rozruch i na české politické scéně, když postup prezidenta Miloše Zemana v české vládní krizi označil za pokus o převzetí moci. Kritizoval v této souvislosti Zemanův formální výklad Ústavy, který exministrovi připomíná někdejší využití výkladu ústavy k uchopení moci nacisty v Německu v roce 1933 a komunisty v Československu v roce 1948.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr, čtk

Ing. Veronika Vrecionová byl položen dotaz

ODS už není, co bývala

ODS bývala k EU dost kritická, dnes je to naopak. Navíc jste se spojili s dost eurofederalistickými stranami. Je vám jasné, že jste tak pro řadu lidí, včetně mě, kvůli tomu nevolitelní? A že tím nahráváte konkurenci? Proč nekandidujete samostatně? Já třeba k eurovolbám nepůjdu, protože není koho vol...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velká studie k LGBTQ menšinám: Změna pohlaví není řešení, mají duševní onemocnění

6:52 Velká studie k LGBTQ menšinám: Změna pohlaví není řešení, mají duševní onemocnění

Část amerických lékařů se začíná bouřit proti provádění úkonů měnících pohlaví u dospívajících a vyz…