AČMD: Výsledky Lesů ČR - dřevozpracovatelé v likvidaci a kynoucí chobotnice

10.10.2013 13:23 | Zprávy

Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů upozorňuje, že Lesy ČR prý platily až 831 tis. Kč bez DPH denně externím právníkům, aniž by řekly za co.

AČMD: Výsledky Lesů ČR - dřevozpracovatelé v likvidaci a kynoucí chobotnice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dřevěné klády na Šumavě

Loni odvysílala Česká televize report „Lesy platily právníkům i půl milionu za den“ (příloha 1), který vyvolal ostré reakce u veřejnosti i u České advokátní komory (příloha 2). Tehdy vládní Věci veřejné kvůli Lesům ČR vyzvaly koaliční partnery ke zvláštnímu jednání K9. Koalice vzápětí padla. Výdaje ostře kritizoval i NKÚ. Na jeho představitele podali právníci Lesů ČR trestní oznámení. Veřejnosti Lesy ČR odmítly sdělit, za co advokátům platí (příloha 3).

Drahé právní služby zdůvodňovali pouze „náročností právních případů“ či sporem s firmou CE Wood, personálně propojenou s Agrokombinátem Slušovice před rokem 1989. Její zahraniční vlastník žaloval ČR o miliardy. Ve skutečnosti však ČR v arbitráži zastupovaly jiné právní kanceláře, najaté ministerstvem financí. Podezření z pouhého předávání podkladů z Lesů ČR právníkům MF a jejich archivace, tedy z úhrad prakticky fiktivního plnění, tak nadále nelze vyloučit.
I proto exposlankyně Kateřina Klasnová předala před dvěma měsíci ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi přehled o výdajích Lesů ČR na externí právníky (příloha 4) a požádala ho o řešení situace v Lesích ČR. Dnes se však jeví, že ani ministr Toman nevybočuje z linie svých předchůdců, protože dosud náklady detailně neprověřil, nevysvětlil je veřejnosti a nechává Lesy ČR nadále plýtvat veřejnými prostředky na předražené služby.

Z podkladů Klasnové vyplývá, že rekordně platily Lesy ČR externím právníkům ve II.Q.2011 – 831 tis. Kč bez DPH každý kalendářní pracovní den. Také v letošním prvním kvartálu vyplácely závratné sumy - 629 tis. Kč bez DPH každý pracovní den, z toho jen advokátní kanceláři Toman & Devátý (v kauze Nagyová zastupuje exnáměstka MZe Bočka, spoluvlastní ji listopadový aktivista Stanislav Devátý, bývalý zaměstnanec Agrokombinátu Slušovice) ca 531 tis. Kč.

„Obávám se, že tolik nestojí ani denní provoz ÚOOZ či BIS, které po listopadu pan Devátý šéfoval. V situaci evropské recese, kdy české dřevozpracující firmy následkem zpackané Dřevěné knihy od roku 2011 bojují s předraženou kulatinou a jejím nedostatkem, kdy jsou nuceny propouštět, drsně minimalizovat náklady a investice, kdy se potácí ve ztrátách nebo již zkrachovaly, kdy ministr Žák kritizuje sazby 3500 Kč/hod u jiných státních firem a dělá v nich personální čistky, jsou náklady Lesů ČR na externí právníky světovým unikátem a výsměchem občanům ČR. Odhadujeme, že ani všechny dřevozpracující firmy v ČR dohromady nemají náklady na právníky tak vysoké, jako mají samotné Lesy ČR. A to využíváme i právníky zahraniční.“ konstatuje prezident Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů (AČMD) Zdeněk Valný.

V roce 2010 činily celkové tržby 15 členů AČMD 3,5 miliardy Kč, po započtení tržeb všech dceřiných firem pak asi 4,5 mld. Kč.  Firmy dodávaly své výrobky do více než 20 zemí, z nichž každá disponuje právními specifiky, či realizovaly právně náročné akvizice. Žádná z firem, na rozdíl od Lesů ČR, nemá vlastní právní oddělení. Výdaje členů AČMD na externí právníky tak za rok 2010 dosáhly asi 3 milionů Kč a v následujícím roce se snižovaly.
V totožném roce 2010 dosáhly tržby Lesů ČR 9,8 mld. Kč (tj. asi 2 krát více) a výdaje na externí právní služby 136 mil. Kč, tj. asi 20 až 25 krát více než u firem z AČMD.  V následujícím roce rostly na 198 milionů Kč. Další desítky milionů ročně vydaly Lesy ČR na právníky v přímém pracovním poměru. Vztaženo k tržbám tak byly výdaje Lesů ČR na právníky v roce 2010 asi 30 krát a 2011 dokonce 40 krát vyšší než výdaje podnikatelů sdružených v AČMD. Lesy tak pouze za roky 2010 až 13 vydají jen za právníky reálně až 750 mil. Kč.

„Být ministrem, šéfem LČR či předsedou dozorčí rady Lesů ČR, měl bych vážnou obavu, že budu dřív nebo později obviněn z porušování povinností při správě cizího majetku a dalších činů. Nebo přinejmenším výčitky svědomí. Oni ale v klidu realizují či tolerují realizaci dalšího tunelu za 170 milionů na další dva roky a usmívají se na nás například z Otázek Václava Moravce, kde proti sobě ve věci Lesů ČR nemají prakticky žádné oponenty. Chobotnice tak dál tloustnou, veřejnost zůstává ovcí vedenou za nos, stát chudne, malé a střední podnikání v oboru je systematicky ničeno, venkov přichází o práci a pan ministr Toman na nás kouká z billboardu SPOZ, která hlásá „Řekněte NE zlodějům!“.  I jemu říkáme NE.“ uzavírá prezident AČMD Zdeněk Valný.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: Šéf BIS Koudelka je bezpečnostní riziko

13:27 Vladimír Ustyanovič: Šéf BIS Koudelka je bezpečnostní riziko

Šéf BIS Koudelka je bezpečnostní riziko, napsali autoři knihy Spiknutí. Již dříve jsem položil zásad…