KohoVolit.eu: Vládu před testem důvěry „drží“ 103 poslanců

18.07.2012 11:40

Vláda se může před dnešním hlasováním o nedůvěře opřít o podporu nejméně 103 poslanců. Vyplývá to z analýzy sdružení KohoVolit.eu, které sleduje dění v parlamentu. Jeho analytici se podívali, jak jednotliví poslanci hlasují od dubna, kdy vláda dostala důvěru. Společně s ODS a TOP 09 hlasuje osm poslanců strany LIDEM, nezařazení poslanci Michal Doktor a Pavel Bém a poslanec Věcí veřejných Milan Šťovíček.

KohoVolit.eu: Vládu před testem důvěry „drží“ 103 poslanců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Den otevřených dveří ve sněmovně

Naopak proti vládě stojí kromě ČSSD a KSČM ještě zbytek klubu VV, Jiří Paroubek, Jaroslav Škárka, Jiří Šlégr, Kristýna Kočí a Vít Bárta. Tiskový mluvčí sdružení Kamil Gregor k tomu dodává: „Vládní strany ODS a TOP 09 prakticky vždy hlasují proti ČSSD a KSČM. Nás zajímá, jak se chovají poslanci Věcí veřejných, skupina okolo Karolíny Peake a množství nezařazených, jako je Vít Bárta nebo Pavel Bém. Z naší analýzy je vidět, s kolika hlasy může nyní vláda reálně počítat.“

„Když Petr Nečas v dubnu žádal o důvěru, hlasovali tři poslanci Věcí veřejných proti svému klubu a ‚podrželi‘ vládu. Je zajímavé, že nyní dva z nich (Otto Chaloupka a Miroslav Petráň) hlasují společně s opozicí, zatímco Milan Šťovíček dál podporuje Nečasovu vládu,“ říká Kamil Gregor.

„Zejména bývalí poslanci vládní koalice se dušovali, že se budou před každým hlasováním rozhodovat podle kvality návrhu, zda podpoří vládu či opozici. Ukazuje se ale, že to tak docela neplatí. Každý z nezařazených poslanců totiž hlasuje téměř pokaždé stejně – buď s vládou, nebo s opozicí,“ uzavírá Kamil Gregor.

Při hlasování o nedůvěře potřebuje opozice ke svržení vlády nejméně 101 hlasů. Stačí tedy, aby se poslanec hlasování neúčastnil, a fakticky podpoří vládu. Je zajímavé, že nepřítomnost stíhaného poslance Davida Ratha tedy pokus opozice ztěžuje. Kdyby se Rath svého mandátu vzdal, mohl místo něj proti vládě hlasovat náhradník za ČSSD.

Analytici sdružení KohoVolit.eu prošli všechna hlasování za poslední tři schůze a vytřídili z nich pouze ta skutečně klíčová, například o majetkovém vyrovnání s církvemi, o důchodovém pojištění nebo o zákoníku práce.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

16:07 Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

Jak víceméně poněkud nezajímavě stručně sdělila některá média, v úterý 16. dubna Ministerstvo práce …