Absolvujeme refrakční operaci očí

05.05.2010 0:02

Refrakční operace se provádějí ve speciálních refrakčních centrech. Mezi nečastěji prováděné refrakční výkony patří laserové a operační metody:

Absolvujeme refrakční operaci očí
Foto:
Popisek:

První skupinu (zatím častější) tvoří operace, které mění zakřivení povrchní části oka - rohovky, druhou skupinou jsou operace nitrooční.

K rohovkovým operacím patří: LASIK, PRK, DTK, AK. K nitroočním operacím patří refrakční lensektomie, implantovatelné čočky. Všechny operace kromě implantovaných čoček (které se operují v narkóze) se většinou provádějí v místní anestezii kapkami.

LASIK - Laser In Situ Keratomileusis - se používá u nižších i vyšších dioptrických vad. Je to laserová operační technika, která je kombinací operační techniky (odříznutí povrchní vrstvičky rohovky a její odklopení) a „ofrézování“ rohovky excimer laserem do požadovaného tvaru, který nahradí funkci brýlí. Na konci operace se povrchní vrstvička rohovky opět přiklopí a uhladí. Výkon i pooperační období má minimální bolestivost. Vidění se zlepšuje již záhy po výkonu.

PRK - Photorefractive Keratectomy - je laserová technika používaná ke korekci nižších dioptrických vad. Excimer laserem je z povrchu oka „ofrézován“ takový tvar rohovky, který nahrazuje použití brýlí. Po výkonu je nasazena kontaktní čočka. Povrch se hojí několik dní a první pooperační dny je oko citlivé a vidění se upravuje teprve postupně.

DTK - Diod Laser Thermokeratoplasty - se používá u nízké dalekozrakosti. Laserovým perem je aplikována bodově laserová energie na povrch rohovky. V důsledku změn v rohovce dojde postupně k vyklenutí centra rohovky.

AK - astigmatická keratotomie - je chirurgická metoda, při které je povrchním nářezem rohovky sníženo její nadměrné vyklenutí v určité ose.

Refrakční lensektomie se používá u vysokých refrakčních vad. Je to operace, která je technicky totožná s operací šedého zákalu (viz článek Šedý zákal), jen lidská čočka je odstraněna pro nesprávnou dioptrickou sílu, nikoliv pro její zakalení, jak je tomu u šedého zákalu. Do oka se vloží umělá nitrooční čočka, která má předem vypočtenou dioptrickou hodnotu tak, aby oko po operaci nepotřebovalo brýle nebo jen slabé. Oko ztratí možnost zaostřování na blízko, proto operace není vhodná u velmi mladých lidí.

Implantovatelné čočky se používají u vysokých refrakčních vad. Do oka se k lidské čočce přidá ještě čočka umělá, která doplní nesprávnou dioptrickou hodnotu optického systému oka tak, aby paprsky dopadaly na sítnici.

Vzhledem k rozsahu tématu jej zde nelze podrobněji zpracovat a doporučuji návštěvu internetových stránek jednotlivých refrakčních center nebo přímo osobní konsultaci v centru.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Redakce

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Pravda o zeleném šílenství pro ĆR

Pane Fialo, díky za vaši iniciativu, tak, aby se občané dozvěděli pravdu. Jen mě mrzí, že konference proběhne v poslanecké sněmovně , tyto opravdové odborníky bychom měli slyšet v diskusi bud ve veřejnoprávní české televizi, kterou si všichni platíme, nebo v jiné komerční televizi, ale obávám se, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

Pošťák-cizinec řval a odmítal vydat balík. Česká pošta vysvětluje

14:52 Pošťák-cizinec řval a odmítal vydat balík. Česká pošta vysvětluje

Mohou někteří zaměstnanci České pošty doručovat klientům balíky podle toho, jestli se jim chce, nebo…