Není průjem jako průjem

05.03.2013 0:00

Rotavirové průjmy mohou vést až k hospitalizaci dětí do pěti let. Příčiny průjmu a zvracení u dětí mohou být různé – nevhodná strava, růst zubů, stres, ale také bakterie, parazité či rotaviry...

Není průjem jako průjem
Foto:
Popisek:

...a další virové infekce. Těžké rotavirové průjmy, navíc komplikované zvracením a vysokou horečkou, mohou zdraví dítěte vážně ohrozit a vést až k nutnosti pobytu v nemocnici. V České republice je kvůli rotavirové infekci ročně hospitalizováno či ambulantně ošetřeno více než 36 000 dětí do pěti let. Ochranou proti rotavirovým infekcím je očkování. Vakcína RotarixTM se podává ústy a chrání kojence již od 6 týdnů věku.

Odhaduje se, že existuje více než 42 různých typů rotavirů, jejichž zastoupení se mění podle geografické oblasti. Více než 91 % rotavirových infekcí v Evropě však způsobuje 5 typů rotavirů, které mají nejčastější výskyt od listopadu do května. Nejohroženější skupinou jsou děti do 5 let věku, téměř 80 % z nich se však nakazí již před svými druhými narozeninami. Každé přibližně 14. dítě1, které se rotaviry v Česku do 5 let věku nakazí, je kvůli závažnému průběhu infekce hospitalizováno nebo ambulantně ošetřeno.

Není průjem jako průjem
Rotaviry v  těle napadají buňky střeva, vyvolávají průjem a odvodňují organismus. Dehydratace je nebezpečná hlavně u kojenců, protože probíhá velmi rychle a často vede k nutnosti hospitalizace.

V  řádu hodin může dojít až ke ztrátě vědomí, poškození životně důležitých orgánů a následné smrti. Mezi typické znaky rotavirové infekce patří časté vodnaté průjmy, zvracení, horečka a bolesti břicha. V případě, že je dítě navíc netečné, má bledou kůži, zapadlé oči, sucho v ústech a pláče bez slz, vykazuje známky těžké dehydratace a je nutné ho odvézt k lékaři. Včasné odhalení infekce může zamezit života ohrožujícím komplikacím.

Jak a kde se rotaviry šíří?
Rotaviry jsou v okolí velmi rozšířené, přežívají na předmětech i na kůži člověka. K přenosu nákazy dochází především orální cestou z kontaminovaných předmětů, například hraček, které malé děti rády „ochutnávají“, přímým kontaktem s nakaženým nebo vzduchem. Riziko nákazy je vysoké, protože rotaviry se vyskytují prakticky všude a ani důsledná hygienická opatření nejsou v prevenci spolehlivě účinná. Rotaviry jsou totiž vysoce odolné vůči dezinfekčním prostředkům a šíří se i v místech s vynikající úrovní hygieny, například v nemocnicích. Až 1/5 dětí do 5 let, hospitalizovaných se závažnou rotavirovou infekcí, se nakazila při pobytu v nemocnici a prodloužila si svůj pobyt tak o 2 až 7 dní.2

Své miminko můžete ochránit
Jedinou spolehlivou ochranu před rotavirovými infekcemi poskytuje očkování. Vakcína RotarixTM chrání proti všem 5 nejčastějším typům rotavirů, které u dětí vyvolávají těžké a středně těžké průběhy nemoci a pokrývá tak všechny genotypy, které u nás tyto průjmy způsobují. Očkovací látka se podává ústy formou roztoku, dítě tedy není vystaveno stresu a strachu z injekce, a může se kombinovat s dalším očkováním. První dávku je možné aplikovat již od 6 týdnů věku, druhou s odstupem minimálně 4 týdnů, nejpozději však do konce 24. týdne věku miminka. Na očkování proti rotavirům a možná rizika s ním spojená se rodiče mohou informovat u dětského lékaře.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Redakce

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Dotace pro zemědělce

Dobrý den, ANO je prý proti tomu, aby získávání dotací pro zemědělce bylo navázáno na ekologické prvky. Zajímá mě proč jste proti? Vychází to z nějakého průzkumu, který dělal irozhlas. Na jednu stranu mi to přijde docela logické, ale nevím teda, co je těmi ekologickými prvky myšleno a zas je fakt, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

Pošťák-cizinec řval a odmítal vydat balík. Česká pošta vysvětluje

14:52 Pošťák-cizinec řval a odmítal vydat balík. Česká pošta vysvětluje

Mohou někteří zaměstnanci České pošty doručovat klientům balíky podle toho, jestli se jim chce, nebo…