Pozor na míchání grepů s některými léky

29.11.2012 0:00

Před potenciálně nebezpečnou kombinací grapefruitů a některých léků varovali odborníci v Kanadě.

Pozor na míchání grepů s některými léky
Foto:
Popisek:

Toto ovoce může způsobit předávkování některými medikamenty, když brání jejich rozkládání ve střevech a játrech. Experti nyní upozorňují, že počet léčiv, která se ve spojitosti s konzumací grepů stala nebezpečnými, rychle roste. Napsal o tom zpravodajský server BBC.
   
Odborníci z Lawsonova výzkumného ústavu zdraví (LHRI) tvrdí, že v roce 2008 bylo 17 léků, které po požití grepu způsobovaly závažné vedlejší účinky. Letos to bylo už 43 medikamentů, uvádí experti v článku, který otiskl odborný časopis Canadian Medical Association Journal. Jsou mezi nimi léky na krevní tlak, rakovinu, snížení hladiny cholesterolu nebo ty, které se berou na potlačení imunitního systému po transplantaci orgánů.
   
Grepy obsahují chemické látky zvané furanokumariny. Tato látky ale tlumí enzym, který rozkládá lék. Z trávicího ústrojí se tak do těla dostane větší množství medikamentu, než tělo dokáže snést.
   
"Jedna tableta léku se sklenicí grepového džusu může mít podobné účinky, jako si vzít pět nebo deset tablet léku se sklenicí vody," řekl BBC jeden z výzkumníků David Bailey.
   
Mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veronika Petláková ČTK řekla, že problematická reakce s grepem byla poprvé pozorovánu u blokátorů vápníkového kanálu, které se berou při léčbě vysokého tlaku. Největší změny pak byly popsány u simvastatinu, který se dává na snížení hladiny cholesterolu v krvi.
   
"Ovlivnění grapefruitovou šťávou se však týká celé řady různých léčivých látek, tento údaj se uvádí v příbalové informaci a pacienti by měli vždy dodržovat instrukci, pokud si přečtou, že lék, který dostali, se nemá zapíjet grapefruitovou šťávou," zdůraznila mluvčí.
   
Britský deník The Telegraph na webu napsal, že nadměrné množství léku v těle se může projevovat halucinacemi, poklesem krevního tlaku, ale také svalovými nebo dýchacími obtížemi či zrychlením tepu. Někteří lidé po reakci mezi chemickými látkami v grepech a léčivech zemřeli. Lékaři a farmaceuti by si podle expertů měli být tohoto problému více vědomi.

(MB,ČTK,foto:archiv)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Redakce

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

4:44 Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

Prozradil pirátský poradce Petr Beneš z pražského magistrátu citlivé informace protistraně, s níž se…