Proč ti politici tak blbnou, ptá se komentátor

14.01.2012 9:05

Čeští občané si pomalu přestávají všímat seriálu s názvem vládní krize. Za rok a půl vlády kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) bylo „odvysíláno“ až příliš mnoho dílů. Všimne si pak ale někdo, až se jednou vláda opravdu rozpadne? A co vede politiky k tomu, že se ke scénáři vládní krize opakovaně vracejí?

Proč ti politici tak blbnou, ptá se komentátor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přestávka ve sněmovně

Šéfredaktor MF Dnes Robert Čásenský je jedním z komentátorů, kteří si všímají prozatím nekončícího seriálu vládních krizí. Česko zažilo krizi kvůli odchodu Radka Johna (VV) z postu ministra vnitra, další krizi vyvolali poslanci VV, když odmítali podpořit církevní restituce a naposledy přilil oleje do ohně ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TO P09), když hrozil rozpadem vlády, pokud kabinet nepřistoupí na podmínky fiskální unie. Proč se nám vláda rozpadá prakticky den co den? Čásenského zamyšlení nad touto otázkou přináší dnešní MF Dnes.

Každý ví, že nejlepší je usmiřování

Tři výše zmíněné případy počet českých vládních krizí zdaleka nevyčerpaly. Z dalších je možné jmenovat např. aféru poslankyně Kristýny Kočí s tajnými nahrávkami z Věcí veřejných. Není však třeba vyjmenovat všechny případy, při nichž hrozilo, že v Česku nastoupí bezvládí, spíše je na místě se ptát, proč rozpad vlády hrozí tak často?

„Počet vyhlášených odchodů z vládní koalice se za rok a půl její existence limitně blíží počtu pracovních dnů ve stejném období. Člověka musí při té frekvenci napadat všelijaké otázky. Proč ti dospělí a vzdělaní lidé tak blbnou? To nemají při jakékoli debatě jiný argument, než je odchod (případně vyhození) z kabinetu? A co budou dělat, až jednou budou muset řešit něco opravdu kritického? Odejdou všichni?

Komentátor k tomu dodává, že lidé už si podobných politických vystoupení nevšímají a jestli jednou k rozpadu vlády skutečně dojde, potrvá nějaký čas, než si toho někdo všimne, což je jistě problém. Čásenský ovšem v nadsázce nabízí jednu odpověď, která by opakující se koaliční půtky vysvětlila. V partnerských vztazích se traduje, usmiřování, která následují po hádkách, jsou tím nejlepším, co může být. Možná české politiky baví právě toto usmiřování.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

svoboda slova

Úplně souhlasím s tím, co si ANO myslí o údajném boji s dezinformacemi a ochraně svobody slova. Můj dotaz zní. Jak budete chtít zajistit, aby tu svoboda slova fungovala dál a lidé neměli strach vyjádřit svůj názor, což se už dnes děje? Mluví se o boji s dezinformacemi, ale co ochrana svobody slova? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Spotřeboval polovinu, zaplatil víc. „Zlevňování“ energie doložené fakturami

4:44 Spotřeboval polovinu, zaplatil víc. „Zlevňování“ energie doložené fakturami

Přelom dubna a května je obdobím, kdy většina lidí dostává vyúčtování za energie a služby spojené s …