Rotavirová gastroentitida

27.02.2014 0:02

Na ochranu svých dětí před průjmovými infekcemi by rodiče měli myslet již pár týdnů po narození dítěte

Rotavirová gastroentitida
Foto:
Popisek:

Rotavirová gastroenteritida – onemocnění, které mohou mnozí rodiče považovat za obyčejný dětský průjem. Ve vážnějších případech však může být doprovázen mnoha komplikacemi, jako např. zvracením a vysokou horečkou, které vedou k dehydrataci a nutné hospitalizaci nemocného dítěte. V České republice je kvůli rotavirové infekci ročně hospitalizováno nebo ambulantně ošetřeno více než 36 tisíc dětí do pěti let. Nejohroženější skupinu však představují děti do dvou let. Před rotavirovými infekcemi mohou rodiče své děti chránit pomocí očkování. Očkovací látka se podává ústy, dítě tak není vystaveno žádnému vpichu.

Rotavirová gastroenteritida je infekční onemocnění, které se projevuje silnými průjmy. Ve vážných případech může být doprovázeno úporným zvracením, silnými bolestmi hlavy a vysokou horečkou. To vše může vést až k dehydrataci dítěte, kvůli které musí být akutně hospitalizováno. Dle psychoterapeutů představuje hospitalizace malého dítěte stres pro celou rodinu. Především pro rodiny s více dětmi je to velká zátěž, protože maminky často tráví čas v nemocnici s nemocným potomkem. O ostatní děti se po tu dobu stará otec, který se musí uvolnit z práce.

Téměř 95 % dětí prodělá rotavirovou infekci před pátými narozeninami
Rotavirové infekce mohou postihnout všechny bez ohledu na věk. Nejohroženější skupinou jsou však děti od šesti měsíců do dvou let věku. U těch mívá onemocnění nejzávažnější průběh. K přenosu nemoci dochází velmi snadno. Rotaviry ulpívají na hračkách a předmětech, s nimiž si děti běžně hrají, dotýkají se jich a strkají je do úst. Spolehlivě před nimi neochrání ani důsledně dodržovaná hygienická opatření, jsou totiž velmi odolné vůči dezinfekčním prostředkům.

Ideální doba pro ochranu dětí proti rotavirovým průjmům je 6 týdnů věku
Doporučenou ochranou proti rotavirovým infekcím je včasné očkování. Jedná se o první očkování, které dítě v životě čeká, a aplikuje se již od 6 týdnů věku. Rodiče mohou zvolit vakcínu RotarixTM, která se podává ústy ve dvou dávkách s minimálním odstupem 4 týdnů. Celé očkování by mělo být ukončeno nejpozději ve 24. týdnu věku dítěte. Rodiče by se proto měli nad touto možností ochrany zamyslet velmi brzy po narození potomka. K vakcinaci dětí proti rotavirům vydala doporučení i Národní imunizační komise.

Podle českých pediatrů nechává své děti očkovat jen 14 % rodičů
Z výzkumu, který byl proveden společností Cegedim Strategic Data v listopadu 2013 mezi českými pediatry vyplývá, že v současnosti proti rotavirům nechává očkovat své děti přibližně 14 % rodičů. Toto očkování patří mezi nepovinné a není hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Přibližně 74 % praktických dětských lékařů by však uvítalo, kdyby bylo i toto očkování zařazeno mezi státem hrazené. Podle odhadů pediatrů by se pak pro tuto formu ochrany svých dětí rozhodla až polovina všech rodičů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Redakce

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

kampaň

Kde máte důkaz, že jsou všichni mimo vás ,,Putinovi užiteční idioti“? Nešíříte náhodu dezinformace, proti kterým paradoxně tak bojujete? A myslíte, že touto negativní kampaní docílíte něčeho pozitivního, třeba zklidnění politické situace v zemi? To je takový problém vést kampaň tak, že budete prezen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

Pošťák-cizinec řval a odmítal vydat balík. Česká pošta vysvětluje

14:52 Pošťák-cizinec řval a odmítal vydat balík. Česká pošta vysvětluje

Mohou někteří zaměstnanci České pošty doručovat klientům balíky podle toho, jestli se jim chce, nebo…