Třicet případů majora Zemana jako by bylo zakletých. O seriál je dodnes mezi lidmi nebývalý zájem, i po roce 1989 jej vysílaly snad všechny v Česku známé televizní stanice, přestože se ví, že vznikal v době hluboké normalizace k 30. výročí vzniku SNB. Široce je také známo, že kromě hlavní postavy Jana Zemana, příslušníka SNB, se v seriálu míhají příslušníci StB, agenti kontrarozvědky a sem tam i západní agenti. Kromě kriminalistické linky měl seriál svá specifika mimo jiné i v tom, že se zabýval činností StB v Západním Berlíně, případem bývalého nacistického vůdce v Jižní Americe a inspiroval se také případem bratrů Mašínů, či začátkem Pražského jara.
V minulosti se o seriálu často vedly polemiky, kdy nejčastější výtkou bylo tvrzení, že překrucuje a dezinterpretuje historické události a vykládá bolavé kapitoly československých dějin podle bolševických představ. A herci museli mnohokráte vysvětlovat, proč v takovém seriálu hráli. Teď se seriálem opět – respektive herci, kteří v něm hráli – začal zaobírat historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Zveřejnil totiž seznam herců, kteří si v seriálu zahráli.
„V archivu jsem ještě našel seznam herců, kteří si v seriálu Třicet případů majora Zemana zahráli, někteří dokonce zvládli několik rolí. Opsal jsem ho tehdy z titulků jednotlivých dílů. Napadá mne slovo prezenčka,“ napsal k tomu Blažek na sociální síti Facebook. V odkliku pod jeho poznámkou lze pak najít opravdu úctyhodně dlouhý seznam herců, mezi nimiž najdeme třeba Josefa Abrháma, Jiřího Adamíru, Milenu Dvorskou, Karla Chromíka, Vladimíra Menšíka, Miloše Nedbala, Jana Přeučila a další herecké velikány.
... jak nacistické čistky!
Okamžitě si ale toho všimla veřejnost a začala se Blažka tázat: „Tyhle seznamy jsou jak nacistické čistky, co posílaly lidi do koncentráků! Zvrácenost je údělem 21. století. A Blažek je ústřední postavou.“ „K čemu je zveřejnění toho seznamu dobré? Já se považuju za dost striktního antikomunistu, dokonce mně to často v debatách omlacují o ústa, ale prostě smysl zveřejnění jmen účinkujících mi, přiznám se, unikl.“ „Jste ročník 1973. Určitě jste byl pionýr a rodiče třeba v SČSP. A jako žák jste se zúčastňoval Puškinova památníku. Zkuste to vyvrátit!“. „K čemu je takovej seznam? Co vypovídá třeba o Jiřině Švorcové, která na něm není? Že byla něco víc, než třeba Květa Fialová nebo Miloš Kopecký?“
Někteří lidé připomněli, že se našli odvážní herci, kteří v propagandistickém seriálu odmítli hrát. Jeden z diskutujících však dodal, že si netroufá hodnotit ty, kteří tam přece jen hráli.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová