„Bonzni“ svého zemědělce, radil v ČT ministr Jurečka. Podívejte se proč

17.09.2014 21:41 | Zprávy

Česká televize vysílala další z řady předvolebních speciálů před komunálními volbami. Tentokrát na téma, které trápí řadu českých a moravských měst a obcí - bleskové povodně. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) vysvětloval, proč se mnohdy nedaří rychle realizovat potřebná protipovodňová opatření. Vyjádřil se i starosta obce postižené bleskovou povodní.

„Bonzni“ svého zemědělce, radil v ČT ministr Jurečka. Podívejte se proč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka

Z Jeseníku nad Odrou vysílala Česká televize další předvolební speciál před komunálními volbami s moderátory Václavem Moravcem a Zuzanou Tvarůžkovou. Ústředním tématem pořadu byly povodně, konkrétně především bleskové povodně z roku 2009. V pořadu o zuřících živlech diskutovali ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), starosta Jeseníku nad Odrou Tomáš Machýček (nez.), Karel Drbal z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka a další hosté.

Toto zdržuje realizaci protipovodňových opatření

Proč se nedaří realizovat řada protipovodňových opatření v potřebném čase? Dochází ke zdržení často? „Setkáváme se s tím poměrně často, problém bývá ve vyřešení majetkoprávních vztahů,“ prozradil ministr, podle něhož s postupujícím časem ustupuje strach z povodně. Lidé by se ale měli k problému postavit čelem a říci: ano, já jsem připraven ten pozemek odprodat. Spory s vlastníky oddalují provedení potřebných kroků.

„Pokud mě paměť neklame, tak jsme ještě nikdy nesáhli k vyvlastnění, pokud šlo o projekt protipovodňové ochrany,“ upozornil ministr. Podle jeho názoru by bylo nejlepší, kdyby ve sporech mezi státem a vlastníky pozemků rozhodoval soud. „Já mám osobní zkušenost, že stát pošle občanovi dopis a občan musí vyhovět. Takhle už to ale nefunguje,“ podotkl ministr.

Drbal ve studiu prohlásil, že pracovníci ústavu jsou si tohoto stavu vědomi a monitorují situace v krizových bodech. Sledovaných bodů je prý téměř deset tisíc. Přesto hovořil o tom, že by krajina měla projít takovými úpravami, aby se obyvatel podobná krizová situace, jako byla ta z roku 2009, tolik nedotkla. „Objem vody, který spadne na území ČR, se nebude měnit, ale bude se měnit distribuce srážek v průběhu roku,“ upozornil také Drbal. V témže roce se tak můžeme v budoucnu opakovaně setkat se suchem i povodněmi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Petr Letocha byl položen dotaz

,,V této geopolitické realitě je naprosto jasné, že země musí být připravena"

Na co přesně máme být podle vás připraveni? Myslíte, že Rusko, které už 3 roky neúspěšně válčí na Ukrajině, rozpoutá teď další světovou? Nevím, ale neprobíhají tu spíš jen závody ve zbrojení a strašení? Co podle vás svědčí o tom, že by Rusko nebo někdo jiný? Zaútočil na další státy EU potažmo na nás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Binec místo ordnungu. Čeští pracovníci o Německu, kam projedou přes kontroly

4:46 Binec místo ordnungu. Čeští pracovníci o Německu, kam projedou přes kontroly

Důslednější kontrola na německo-českých hranicích je pravděpodobně jen začátek. Čeká nás horké léto …