„Bůh není.“ Tohle v Rusku neříkejte

5. 4. 2016 12:09

V Rusku se schyluje k nové éře cenzury, kdy hrozí, že nebude možné hanit pravoslaví. Na obzoru je totiž soudní proces s 38letým bloggerem Viktorem Krasnovem, který na sociální síti VKontakte napsal „Bůh není“. A toto tvrzení by mu mohlo vysloužit čas za mřížemi. Informuje Washington Times.

„Bůh není.“ Tohle v Rusku neříkejte
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Rudé náměstní v noci

Viktor Krasnov žil na malém městě 850 kilometrů od Moskvy. Jednoho dne mu však do bytu napochodovala policejní jednotka a odvedla si jej. Důvodem bylo jeho tvrzení na sociálních sítích, že Bůh neexistuje. A Bibli popsal jako „sbírku židovských pohádek“.

Krasnov následně strávil měsíc na psychiatrických vyšetřeních, aby se zjistilo, zda je schopen stanout před soudem. Je totiž obviněn ze zločinu „urážení citů“ věřících. Další slyšení se má konat 12. dubna.

„Případ by mohl stanovit precedent,“ řekl Andrej Sabinin, Krasnovův obhájce. „Mohla by být přijata skutečnost, že je zakázáno veřejně popírat existenci Boha.“

Krasnov byl obviněn na základě kontroverzního zákona, který ruský prezident Putin přijal po událostech v moskevské katedrále, v níž protestovala dívčí skupina Pussy Riot. Té vadí blízké styky mezi Putinem a patriarchou Kirillem, který Putinovo prezidentství popsal jako „Boží zázrak“.

Zákon je terčem kritiky mnoha neziskových organizací, včetně Amnesty International, které volají po jeho okamžitém zrušení. Krasnov totiž není jediný, kdo byl na jeho základě zatčen. Jeden muž již byl odsouzen ke 120 hodinám veřejně prospěšných prací, jelikož údajně vydal na sociálních sítích „urážlivé“ materiály o pravoslavném křesťanství.

Taková obhajoba náboženství je však pro Kreml velkou proměnou od dob Sovětského svazu, kdy byli naopak perzekvováni všichni věřící, byly ničeny kostely a křesťanství bylo prezentováno jako „perverzní náhled na svět“. Nyní se situace otočila a Putin náboženství využívá k legitimizaci vlastních cílů.

Přesto se však objevují protináboženské tendence. Podle ředitele think-tanku Sova však zatím neexistuje žádné konkrétní hnutí, protestní hlasy jsou ale slyšet stále více.

Celý text zde

Tyto zprávy se objevily krátce poté, co patriarcha Kirill popsal lidská práva za „globální kacířství“, které „odtrhuje lidstvo od Boha“. Vysvětloval také, že je špatné nadsazovat lidská práva slovu Božímu.

V jednom z malých vítězství ruských občanů proti režimu se skrze protesty pozastavila plánovaná výstavba více než dvou set nových kostelů, které však měly stát mnohdy v parcích či na zelených prostranstvích.

Následně byl propuštěn Vsevolod Čaplin, známý církevní mluvčí, jehož byl Kirill dlouholetým patronem. Čaplin byl přitom znám svými protizápadními názory. O práci však přišel poté, co kritizoval Putinův režim za stále se rozšiřující nerovnost v zemi a malou podporu proruským separatistům na východě Ukrajiny.

„Mnohé přežilo ze sovětských časů, kdy se kněží příliš báli mluvit na rovinu o lidech u moci,“ řekl Čaplin v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa. „Celý ten fenomén je v duchu ani ne včerejška, ale předvčerejška. Takhle to nemůže dlouho pokračovat.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Až zjistíte, kde byl Sobotka, dejte mi vědět! Že byl na víkendovém jednání ČSSD klid, jak se tvrdilo? Máme zcela jiné informace

17:55 Až zjistíte, kde byl Sobotka, dejte mi vědět! Že byl na víkendovém jednání ČSSD klid, jak se tvrdilo? Máme zcela jiné informace

Údajně není pravda, že by sociální demokraté na svém jednání ústředního výkonného výboru v Hradci Kr…