„Zastropování je nedostatečné a především špatně nastavené. Řada domácností bude mít nepřijatelné vysoké účty především za teplo. Zároveň to v případě elektřiny boří systém vysokých a nízkých tarifů. Tím, že vláda nebyla ochotna zastropování ceny přímo u výrobce, zvolila řešení extrémně náročné pro státní rozpočet a málo funkční. Bohužel se tak nezmírní ani tlak na další zdražování ostatních životních potřeb,“ zdůraznil Michal Šmarda, předseda ČSSD, starosta Nového Města na Moravě.
„Je to nedostatečné a zcela chybné. Takzvané ‚zastropování‘ je ve skutečnosti subvence ze státního rozpočtu, tedy z daní občanů, a ještě k tomu na dluh. Vláda tomu rozumět zjevně nechce. To nezachrání ani domácnosti, ani podniky a zruinuje to stát,“ okomentoval Vlastimil Tlustý, bývalý ministr financí a předseda poslaneckého klubu ODS.
„Já bych si určitě uměl cenový strop představit níže, zmírnilo by to sociální dopady krize. Zároveň vidím před evropskými přístavy nevyložené lodě se zkapalnělým plynem, plné zásobníky a klesající velkoobchodní ceny. Takže z mého pohledu ty cenové stropy pro konečné odběratele brzo ztratí smysl úplně,“ domníval se Mikuláš Peksa, europoslanec za Piráty, předseda Evropské pirátské strany.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban