Obce by měly dostávat víc peněz z DPH, shodli se Zeman s Luklem

19. 11. 2015 19:42

Prezident Miloš Zeman podporuje snahu obcí o navýšení příjmů z DPH v rámci rozpočtového určení daní od roku 2017. Souhlasí i s tím, aby obce dostávaly do rozpočtu část z daňových odvodů od místních podnikatelů. Novinářům to po po dnešním setkání předsednictva Svazu měst obcí (SMO) s prezidentem řekl šéf svazu a kyjovský starosta František Lukl.

 Obce by měly dostávat víc peněz z DPH, shodli se Zeman s Luklem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

„Pan prezident podporuje náš návrh navrácení koeficientu u DPH v rámci rozpočtového určení daní na úroveň před rokem 2011,“ uvedl Lukl. Tehdy podíl na výnosech z daně z přidané hodnoty snížila vláda Petra Nečase (ODS). Cílem bylo získat peníze ze zvyšování sazeb DPH jen do státního rozpočtu kvůli financování druhého důchodového pilíře. Ten ale nynější vláda ruší. „Jestliže bylo ubráno kvůli něčemu, co už není účinné, je logické, aby se limit vrátil do stejné úrovně,“ poznamenal Lukl.

Kromě vyšších příjmů z DPH, které by podle SMO měly přinést do rozpočtů obcí až 3,5 miliardy korun ročně, prosazuje svaz, aby obcím odváděly peníze také podnikatelé, kteří mají své provozovny v dané obci. „Navrhujeme systémovou změnu, aby obce měly určitý podíl z daní, jež odvádějí podnikající právnické osoby, které vykonávají v dané obci svou aktivitu,“ řekl Lukl. I tento návrh prý prezident podporuje.

Bývalý ministr pro místní rozvoj Lukl zdůraznil, že obce nechtějí svými požadavky ohrozit zvýšení příjmů z rozpočtového určení daní pro kraje. Vládní návrh, který to zajišťuje, prošel na konci října Poslaneckou sněmovnou. Lukl řekl, že svaz podporuje snahu krajů, ale trvá na tom, že více peněz musí dostat také obce. Podle dřívější dohody s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) je reálné, aby se tak stalo od roku 2017.

Členové předsednictva SMO hovořili s prezidentem také o zavedení přímé volby starostů a primátorů nebo změně pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Zatímco změnu volebního systému Zeman dlouhodobě podporuje, v otázce působnosti NKÚ se postoje obou stran liší. „Obce dlouhodobě konstatují, že těch kontrol je nepřeberné množství,“ uvedl Lukl. „Nejde, aby NKÚ kontroloval, jestli jsme pronajali školku za korunu za dvě, nebo za sto. To je přece záležitost zastupitelů, kteří jsou odpovědní svým občanům,“ uvedl.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Prvního jednání prezidenta s předsednictvem SMO, které v novém složení funguje od června, se podle informací mluvčí svazu Štěpánky Filipové zúčastnila většina z jeho 13 členů. Kromě Lukla byla přítomna také čestná předsedkyně, pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Ta ze schůzky, která trvala přibližně 50 minut, odcházela o několik minut dříve než ostatní členové předsednictva.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

17:51 Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

Mezi prvními řečníky na Koncertu pro budoucnost na pražském Václavském náměstí byl u příležitosti vý…