"Proc ty me varoval ne pred tim Jaroslav?" Známý publicista si dělá legraci z hackerského útoku na Sobotkův e-mail

9. 1. 2016 16:41

S humorným nadhledem se na informaci, že se hackeři sympatizující s krajní pravicí dostali k elektronické poště ze soukromého e-mailu premiéra Bohuslava Sobotky, dívá publicista Josef Klíma v pravidelné rubrice dnešních Lidových novin „Poslední slovo“.

"Proc ty me varoval ne pred tim Jaroslav?" Známý publicista si dělá legraci z hackerského útoku na Sobotkův e-mail
Foto: tan
Popisek: Novinář Josef Klíma

Klíma nejprve připomněl, že z téměř tří tisíc zpráv, které se v Sobotkově e-mailové schránce nacházely, byl zveřejněn jen zlomek. Pokud se spekuluje, že ty nezveřejněné se mohou stát nástrojem vydírání premiéra, má k tomu co dodat.

Zřejmě z legrace totiž Klíma píše: „Shodou okolností se mi totiž dostal do ruky jeden z dosud nezveřejněných e-mailů. Přestože totožnost odesilatele je poněkud nečitelná, protože se skládá z podivných znaků, už oslovení napovídá, odkud zpráva přišla,“ píše a předkládá fiktivní dopis ze Sobotkova e-mailu.

"Vime, ze lepsi cinsky doktor než tibetsky saman"

Klíma naznačuje, že přišel z Číny. Ve fiktivním dopise se totiž mimo jiné píše: „Moc me libilo, jak ty povidal: Tibet potreboval civilizaci! My soc dem vime, ze lepsi cinsky doktor nez tibetsky saman, lepsi cinsky ucitel nez tibetsky mnich a lepsi cinsky nakladni automobil nez tibetsky oslik. I obrneny! A hlavně: lepsi poradek a klid nez cary mary Shaolin. To hodne opakuju nasim soudruzi.“

Čínský pisatel Sobotkovi vyčítá špatnou zkušenost s Jaroslavem Tvrdíkem, který se intenzivně v česko-čínských vztazích angažuje: „Ale proc ty me varoval ne pred tim Jaroslav? Kdyby ja vedel, co znamena Tvrdik v cestine, byl by ja vic ostrazity. Kdyby ty ja povidal, jak on boss aerolinie a penize masakr, byl by ja jeste vic ostrazity. … Horsi nej je ta Jaroslava investice do fotbal Slavia. Proc on řekl ne mi: Mily Si, Slavie je dul bez dna na peníze a pech-klub navic. ... Slavie zacala kupovat fotbalisti – a hned hnuly akcie. A hned strhly jiny akcie. Az v Americe otřáslo ten vas blby Eden! Zadny Eden! Peklo!“ píše Klíma a v humorné nadsázce tak spojil Tvrdíkovo neslavné účinkování v Českých aeroliniích, jeho roli při zprostředkování vstupu čínských investorů do pražské fotbalové Slavie a současný pád čínských akcií.

„Odkud zmíněný e-mail přišel, je víceméně jasné z kontextu. Stejně jako křestní jméno Si – někteří sinologové tvrdí, že i Ting a ještě jiní, že jen Pching na konci...,“ uzavírá Klíma dnešní Poslední slovo Lidových novin náznakem, že fiktivní dopis napsal Sobotkovi sám čínský prezident Si Ťin-pching.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Justiční zločin, to volá do nebe. Policista se přizná, že to celé ušil, a soudci je to jedno. John Bok vychrlil na adresu justice taková slova, že za ně očekává žalobu

20:38 Justiční zločin, to volá do nebe. Policista se přizná, že to celé ušil, a soudci je to jedno. John Bok vychrlil na adresu justice taková slova, že za ně očekává žalobu

„Zůstává mi rozum stát nad tím, co dnes předvedl senát soudce Jiřího Lněničky!“ naříká nad rozsudkem…