Putin a Obama: Tady se něco chystá. Panuje nervozita

17.09.2015 15:08

Ještě než dojde k Valnému shromáždění OSN, pravděpodobně nastane historická událost. Prezident USA Barack Obama a prezident Ruské federace Vladimir Putin se možná v soukromí sejdou, aby si „vyříkali rozdíly, než dojde k další eskalaci konfliktu na Blízkém východě“.

Putin a Obama: Tady se něco chystá. Panuje nervozita
Foto: KPR
Popisek: Český prezident Miloš Zeman se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Vpravo vzadu prezident USA Barack Obama

Je to již více než rok, co se naposledy sešli. Nyní však nastane den, kdy budou oba dva na jednom místě ve stejné chvíli ze stejného důvodu. A vzhledem k tomu, jakým způsobem prezident Obama řeší konflikty s bývalými nepřáteli USA, tedy Kubou a Íránem, je možné, že i s prezidentem Putinem se společně sejdou a promluví si mezi čtyřma očima.

Prezident Obama se v současnosti rozhoduje, zda se před Valným shromážděním OSN sejít s prezidentem Putinem za účelem vyřešení rozdílů mezi oběma státníky. Obamova administrativa to nepovažuje za dobrý nápad, jelikož tvrdí, že by Putin tak mohl získat pocit velkého hráče mezinárodní politiky.

Prezident Putin se na Valné shromáždění dostaví poprvé po deseti letech a dal jasně najevo, že chce začít řešit. Mnozí vidí přítomnost ruských jednotek a zásob, ze kterých lze postavit předsunutou vojenskou základnu v Sýrii, jako snahu Ruska o „vnucení se k vyjednávacímu stolu“ o budoucnosti válkou zmítané země. Putin pravděpodobně doufá, že vzhledem k tomu, že Sýrie a Ukrajina jsou v současnosti zónami jedněch z nejvýznamnějších konfliktů, donutí tak USA, aby s Ruskem spolupracovaly.

Putin plánuje na Valném shromáždění přednést řeč, jejímž cílem má být upevnění jeho nároku na zasahování do záležitostí na Blízkém východě. „Doufá, že proces vytvoření koalice dostane Rusko z mezinárodní izolace, do které se dostalo po anexi Krymu a válce na Ukrajině a že z něj opět udělá respektovaného člena světové komunity,“ tvrdí ruský vojenský analytik Aleksandr Golts.

Obamova administrativa se však bojí hrát Putinovy hry. Obama je však sám terčem kritiky za svou nečinnost v Sýrii. „Přestože požadovaly Asadovo odstoupení, USA nijak v Sýrii vojensky nezasáhly.“

Rusko v současnosti stále podporuje režim syrského prezidenta Asada a zároveň upevňuje svou diplomatickou pozici. Putin totiž může využít právě své dobré vztahy se syrským prezidentem, aby měl následně možnost zasahovat do budoucího vedení Sýrie.

Na úterní bezpečnostní konferenci v Dušanbe, hlavním městě Tádžikistánu, řekl Putin následující: „Podporujeme syrskou vládu v boji proti teroristické agresi a nabízíme a nadále i nabízet budeme potřebnou vojenskou a technickou asistenci; a apelujeme i na další země, aby se k nám přidaly.“ Následně ještě dodal, že je zcela zřejmé, že bez syrských úřadů a armády nelze Islámský stát porazit.

Podle Davida Rothkopfa, ředitele skupiny stojící za magazínem Foreign Policy, dopadne situace následovně. USA se domluví s Ruskem, že Asad získá imunitu a nechá Rusko a Írán, aby spravovaly zem, přičemž se samy zaměří na „ostatní ozbrojence v Sýrii“.

Rozhodně je lepší, aby diskuze proběhla, než aby k ní nedošlo jen na základě skutečnosti, že svět vybuchuje na tolika místech najednou,“ posvětila setkání státníků Angela E. Stentová, garantka Centra pro Ruská studia na univerzitě v Georgetownu a bývalá zpravodajská důstojnice se zaměřením na Rusko. „Nesejít se s ním, by znamenalo vyslat signál, že ohledně Sýrie se není o čem bavit.“

Ozývají se však i hlasy, které brojí proti jejich setkání. „Pan Obama nemůže čekat žádný pozitivní důsledek toho setkání,“ říká John Herbst, bývalý velvyslanec na Ukrajině. „Setkání s ruským silákem by z prezidenta akorát udělalo slabocha.“

Tiskový mluvčí Bílého domu Josh Earnest se k možnosti setkání vyjádřil, že opravdové motivace prezidenta Putina lze těžko odhadnout. „Je zřejmé, že se neshodnou ve většině problémů, které prodiskutují. Přinejmenším je však mohou projednat v upřímném, pracovním ovzduší.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…