Rittigův „zrádce" dál vypovídá o svém bývalém šéfovi. Nyní jde už o miliardy

08.10.2014 8:36

Bývalý Rittigův účetní ve své další výpovědi vyšetřovatelům odhalil údajné zdroje příjmů lobbisty. Spojil ho s firmou Amun.Re, symbolem divokého solárního byznysu a popsal transakce mezi firmou Certonia s investiční společností Penta. Z těchto peněz se podle svědka měla platit i výstavba fotovoltaických elektráren. O kauze informuje dnešní MF Dnes.

 Rittigův „zrádce" dál vypovídá o svém bývalém šéfovi. Nyní jde už o miliardy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Solární panely

Jaroslav Kubiska, který pracoval ve firmě spravující účty některých klientů advokátní kanceláře MSB Legal, a tedy i Rittiga, je zjevně pro žalobce zdrojem závažných informací. Zadržen byl spolu se známým lobbistou a dalšími osmi lidmi před čtrnácti dny kvůli podezření z tunelování firmy Oleo Chemical. Finanční specialista se ale rozhodl vypovídat a už popsal vyšetřovatelům řadu transakcí, kterou uzavřela s Rittigem spojovaná firma Certonia s investiční společností Penta. A právě přes ni spojil údajně Ivo Rittiga s projekty společnosti Amun.Re. Ta měla v té době jeden z největších solárních parků v zemi.  Policie se pak zabývala nákupem Amun.Re polostátní společností ČEZ.

Kubiska nyní vypovídal o půjčce, kterou Penta poskytla před pěti lety firmě Certonia, kterou spravovali právníci MSB Legal. Tehdy šlo o půjčku ve výši 145 milionů korun a podle Kubisky byly použity k financování Rittigových transakcí kolem firmy Prospekta moda a také k financování stavby fotovoltaických elektráren společností Amun.Re.

Rittig se k solárnímu byznysu nezná

Penta tuto transakci MF Dnes potvrdila, ale rozhodně podle ní nešlo o dar. Vypovídající účetní totiž při výslechu uvedl: „Na dotaz místních service providerů, jestli bude Certonia schopná v budoucnu hradit úroky z tohoto úvěru, mi bylo právničkou Kateřinou Babákovou řečeno, že se jedná o dar Ivovi,“ vypověděl. Certonia peníze podle Kubisky nakonec skutečně vrátila, když si od jiné firmy půjčila 169 milionů.

O tom, že Rittigovi skutečně patří minimálně část Amun.Re, se už dlouho spekuluje. Ale Rittig i jeho právníci to opakovaně odmítají. Svědectví účetního specialisty ale nyní naopak mluví ve prospěch spekulace. Oficiálně byl majitelem Martin Shenar a druhá část firmy podle něj prý patří firmě Wilesa. „V životě jsem Rittiga neviděl v té společnosti, nekonzultoval jsem s ním žádné rozhodnutí. Nezískal jsem dojem, že by tu společnost nějak ovládal, vždy jsem měl pocit, že jsem ji manažersky ovládal já. A byl jsem poloviční vlastník,“ cituje MF Dnes Shenara. Připustil prý však, že do struktury firmy Wilesa nevidí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Sežrali“ je na bojišti, teď i v obchodech. Výsměch Rusů nezná mezí

18:05 „Sežrali“ je na bojišti, teď i v obchodech. Výsměch Rusů nezná mezí

Rusko chystá výstavu v moskevském parku Patriot, kde vystaví ukořistěné ukrajinské tanky západní výr…