Patovému výsledku se nevyhneme, říká Daniel Kunštát z CVVM

21.04.2010 17:00

Autor výzkumu stranických preferencí CVVM míní, že do voleb ještě posílí dvě největší strany. Slušné šance dostat se do sněmovny dává i KDU-ČSL. Volby podle něj skončí patovým výsledkem.

Patovému výsledku se nevyhneme, říká Daniel Kunštát z CVVM

Dubnový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) přisoudil ve volebním modelu nejvíce hlasů ČSSD. S odstupem necelých osmi procent následuje ODS. Oproti předchozím průzkumům posiluje Schwarzenbergova TOP 09 a Johnovy Věci veřejné.

Více k průzkumu CVVM zde:
ČSSD i ODS ztrácejí, posilují VV a TOP 09

Mohou se ještě do voleb, tedy za měsíc, dramaticky stranické preference a následně i volební zisky jednotlivých stran výrazněji měnit? "To je otázka. Já bych nepodceňoval závěrečnou fázi kampaně. Velké strany ještě přitáhnou pozornost nerozhodnutých voličů," řekl ParlamentnimListum.cz autor výzkumu Daniel Kunštát.

Podle něj v posledních dnech před volbami "hrají" volební týmy politických stran ještě asi o deset procent nerozhodnutých voličů. "To jsou lidé, kteří zatím neví koho volit, ale k volbám se chystají," dodal Kunštát.

Další procenta by mohly získat větší strany od voličů menších stran, které nepřekročí pětiprocentní hranici, jež je nutná pro zisk poslaneckých mandátů. "Tito lidé se bojí, že propadne jejich hlas," vysvětluje Kunštát.

Lidovci mají slušnou šanci

Podle CVVM hrozí právě Straně zelených, lidovcům i Zemanovcům, že se do sněmovny nedostanou. První dvě jmenované parlamentní strany mají podle volebního modelu CVVM čtyři procenta hlasů, Zemanovci pak tři. Největší šanci dostat se do parlamentu tak dává Kunštát KDU-ČSL. "Lidovci mají slušnou šanci se do sněmovny dostat, protože mají disciplinovanou členskou základnu," dodal Kunštát.

Pro tyto tři strany je nicméně podle Kunštáta nevýhodou, že v posledních měsících jejich preference nestoupají, ale ani neklesají.

Černý kůň voleb? Johnovy véčka

Naopak Věci veřejné posílily jen za poslední měsíc o dvě procenta. To Kunštát vysvětluje dobrým marketingem neparlamentní strany, která podle něj spojuje "přiměřený populismus" a mediálně ošlehanou tvář Radka Johna. Další výhodou "véček" je to, že dominantně berou hlasy jak ODS, tak i ČSSD, zdůraznil Kunštát.

Volební výsledek si Kunštát netroufá odhadnout, každopádně vítěz voleb bude mít plné ruce práce sestavit silnou většinovou vládu.

"Obávám se, že patovému výsledku se nevyhneme. Vždy to bude křehká většina a obtížné bude i sestavit povolební koalici," míní Kunštát s tím, že více subjektů, které přesáhnou hranici nutnou pro vstup do parlamentu již tak složitá povolební vyjednávání ještě zkomplikují. "Jednání budou možná ještě složitější než před čtyřmi lety," dodal výzkumník. Úřednická vláda Jana Fischera se tak nemusí obávat, že skončí během léta.

Foto: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ann

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…