Policisté na Facebooku sledují i sebevrahy

29.09.2010 22:41

Policejní odbor informační kriminality se nejčastěji zabývá podvody a prodeji na burzách. Zajímají je ale i extrémisté či výhrůžky. Na sítě pedofilů prý nemá dostatek času ani lidí, říká v rozhovoru pro Reflex specialista na „kyberkriminalitu“ Karel Kuchařík z Policejního prezidia.

Policisté na Facebooku sledují i sebevrahy

Nejvíce práce zaberou pedofilové. „Funguje to jako klasické sociální sítě. Předávají si materiály, většinou je doma vyrábějí a to, co mají, jim pak poslouží jako průkaz, aby se dostali do komunity," říká v rozhovoru Reflexu Kuchařík. Řešení mravnostních deliktů tak prý zabere spoustu času. „I v zahraničí říkají, že když celá policie bude řešit komunity pedofilů, budeme mít dost práce," podotýká policejní odborník.

Kyberpolicii chybí fundovaní profesionálové

Policistů, kteří by se zabývali počítačovou kriminalitou je podle Kuchaříka v zemi okolo padesáti. „Co nám ale upřímně chybí, je profesionalizace, ti lidé byli analytici, nebo přišli z jiných oddělení, jsou nadšení, ale chybí jim fundovanost. A taky se teď všude šetří, takže musí dělat i jiné věci a nemohou se na to soustředit na sto procent," uvedl Kuchařík.

Facebook jako ideální sociální síť pro extremisty, pedofily a piráty

Podle Karla Kuchaříka se prý typy na vykrádačky na Facebooku najít nedají. Sociální sítě jsou podle něj ale ideálním útočištěm pro extremisty, pedofily či piráty. „To všechno jsou uzavřené komunity, které mají sofistikovaný systém přijímání nových členů, prověřují se navzájem, každý nový člověk už musí být sám pachatelem, aby na něj něco měli," vysvětluje Kuchařík.

„Na Facebooku sledujeme třeba sebevrahy, i když to není trestný čin," říká policejní odborník. Lidé, kteří o sebevraždě uvažují, se tak prý snaží vzbudit lítost a zájem ostatních.

Stejně tak se policisté z tohoto útvaru zabývají výhrůžkami, takzvanou kyberšikanou. „Řešili jsme i nepotvrzené výhružky typu: „Zabiju všechny ve svém okolí."," dává příklad Kuchařík.

Většina šílených střelců, kteří se v zahraničí dopustili ozbrojených masakrů, vždy varují na internetu. „Kyberpolicisté" se musí zabývat i těmito případy. „Lidé je kopírují a veřejnost je pozornější. Řešit to ale musíme, to je bez diskuze," říká. Nejčastěji prý sledují řetězce IP adres, díky čemuž jsou údajně schopni vyřešit případ i během několika hodin. Jindy zase kvůli času o data přijdou a tím zároveň i o důkazy.

Zabezpečte si wifi, radí odborník

„Apelujeme na lidi, aby si svou síť zaheslovali. Nechceme je šikanovat, ale nemáme jinou možnost," vysvětluje Karel Kuchařík, proč je policie někdy nucena udělat domovní prohlídku v domácnostech, z jejichž adresy bylo například stahováno dětské porno a podobně.

„Většina lidí používá bezdrátovou síť přes wifi. Nemají to ale zabezpečené, a proto se mohou připojit i další sousedi. Nebo třeba kolemjdoucí," varuje policista.

Stačilo by, aby předplacený internet nebyl anonymní

Podle Kuchaříka policistům při vyšetřování stěžují cestu i anonymní předplacené internetové karty, díky kterým se můžete připojit například přes telefon. „Pachatelé si koupí sim kartu, připojí se, postahují něco a kartu vyhodí," stěžuje si.

Policie prý žádala, aby tyto karty byly nebyly prodávány anonymně. Někteří lide jsou totiž v anonymitě schopni zajít daleko dál než pod svým jménem. Kuchařík uvádí například zhrzené milence, jenž vyhrožují ženě, že ji zabijí či sledují.

„Přitom je to zbytečné. Nemuselo by se to dít. Šlo by tomu lehce zabránit, kdyby byla nějaká pravidla, kdyby se připojení povinně prodávalo na doklad," uvedl v rozhovoru pro Reflex Karel Kuchařík.

Související:

Žáky budou školit, jak nepodlehnout kyberšikaně

"Židé nejsou lidé," zní z Facebooku. Policie je bezmocná

Výsměch, nenávist, pohrdání. To čeká staré lidi na Facebooku

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kls

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …