Jsme na konci kapitalistické normalizace, tvrdí Pehe

12.12.2010 15:28

Politolog Jiří Pehe tvrdí, že se nacházíme na konci éry kapitalistické normalizace. A bude hůř.

Jsme na konci kapitalistické normalizace, tvrdí Pehe

"Tuto éru bychom mohli nazvat "kapitalistickou normalizací". Nikoliv posměšně, tak jak se pojem "normalizace" používal pro nenormální poměry Husákova režimu, ale jako uznání skutečnosti, že se u nás v posledních dvou desetiletích (znovu)zabydloval jako "normální" kapitalistický systém," píše Pehe na svém blogu na serveru Aktuálně.cz.

Tato normalizace měla podle něj dvě fáze, které dokumentoval jiný příběh. "Legitimizující příběh byl zapotřebí, protože znovuzrození kapitalismu u nás bylo provázeno nemalým plýtváním, ekonomickým zločinem, tunelováním a korupcí," podotýká Pehe.

Klaus nasekal dluhy za 700 miliard

První fáze byla prý ospravedlněna rozchodem s komunismem. "Lidé tak byli ochotní považovat četné excesy za nutnou cenu transformace. V oficiální analýze ministerstva financí z roku 2005 se dokonce dočteme, jak velká ona cena transformace symbolizované jménem Václav Klaus, byla: i s úroky zhruba 700 miliard korun."

V druhé fázi byla korupce "kapitalistické normalizace" tolerována, protože se zemi dařilo dobře a bohatla.

Pak přišla krize

"Ekonomická krize ovšem logiku tohoto příběhu nabourala. Současná pravicová vláda se ho ke své smůle pokouší převyprávět tak, že z něj dělá frašku, když tvrdí, že růst životní úrovně byl z větší části financován deficity, jež vznikly prý proto, že si obyčejný občan žil nad poměry. Na tomto občanu je teď třeba šetřit," uvádí Pehe.

Přitom nejlépe si žili ti zkorumpovaní. "Hrozivé státní deficity máme v první řadě nejenom proto, že stát musel sanovat oněch 700 miliard z Klausovy éry, ale i proto, že podle odborných odhadů se z několika set miliard, které stát ročně vydá na veřejné zakázky, až jedna pětina poztrácí v systémové korupci."

Konec kapitalistické normalizace

"Když nyní vláda krátí sociální dávky těm nejchudším a platy státním zaměstnancům, začíná se psát nový příběh, v němž se kapitalistický systém najednou mnoha lidem začíná jevit jako o dost méně "normální"." Životní úroveň většiny lidí má totiž klesat, ale nesmí se sáhnout na zisky těch nejbohatších.

"Systémovou korupci vláda příliš neřeší, takže nikdo nemá jistotu, že miliardy ušetřené na státních zaměstnancích neskončí v kapsách kmotrů." A politické strany jen obchodují s mocí. 

"To, že "zatím" stávkovalo jen 140 tisíc lidí, a že „zatím" demonstrovalo jen několik tisícovek, by nemělo nikoho mást," předvídá politolog.

Čtěte:

Pehe si vzal velké sousto, míní recenzent o monografii Klause

Prezident chátrá, píše Pehe v Klausově životopisu

Foto: pwf.cz

reklama

autor: par

Odchod do důchodu

Paní Schillerová, přijde mi to, nebo nějak často měníte své názory? Teď tvrdíte, že je pro vás navýšení věku odchodu do důchodu nepřijatelné, ale podle jiných, s tím souhlasili a zrovna vy jste to jako ministryně sama navrhovala - https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/396856-schillerova-chce-zvysi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proboha! Fiala že není ukrajinský premiér? V USA jdou za ním titulky... Padlo po Bidenovi

18:13 Proboha! Fiala že není ukrajinský premiér? V USA jdou za ním titulky... Padlo po Bidenovi

Schůzka Petra Fialy s americkým prezidentem Joe Bidenem ani nevypadá, že byl v Bílém domě přijat pře…