Kohout opouští NERV. Má na starosti protikorupční strategii

02.01.2011 13:58

Ekonom a strategický ředitel společnosti Partners Pavel Kohout chce během následujících tří měsíců opustit Národní ekonomickou radu vlády NERV.

Kohout opouští NERV. Má na starosti protikorupční strategii

V radě se Kohout specializoval na protikorupční strategii a penzijní reformu. "V NERVu mám v úmyslu fungovat ještě asi tři měsíce, abych dokončil práci, kterou jsem začal. Pak odcházím. Do Nového roku si dávám předsevzetí, že už nikdy nepřijmu bezplatnou účast v jakékoli vládní komisi," napsal ekonom v článku na svém blogu.

Důvody svého rozhodnutí ale v textu neobjasnil, pouze odkázal na svůj starší článek, kde práci NERVu popisoval. "Jako koordinátor komise pro korupci a veřejné zakázky vím o něco více než normální člověk. Co vím, mě bohužel radostí tak úplně nenaplňuje," uvedl Kohout dříve. Sám Kohout na dotaz ParlamentníchListů.cz, jaké jsou konkrétní důvody pro jeho rozhodnutí, nereagoval.

Tajmeník NERVu David Havlíček nicméně ParlamentnímListům.cz sdělil, že oficiální stanovisko od Kohouta neobdržel. "Pokud se pan Kohout skutečně rozhodl v NERV skončit, tak jeho rozhodnutí samozřejmě respektuji. Jeho práce v pracovní skupině Boj s korupcí byla přínosem nejenom pro vládu, ale i pro celospolečenskou diskusi o protikorupčních opatřeních. Ze všech návrhů v této oblasti, byla právě opatření NERV hodnocena ze strany odborné i široké veřejnosti jako nejvíce propracovaná. Za to určitě patří díky i panu Kohoutovi," uvedl Havlíček pro ParlamentníListy.cz.

Dodal, že o personálním složení rady rozhoduje vláda: "Personální změny v poradním orgánu NERV projednává na svém jednání vláda. Stejně tomu tak bude i v případě, až pan Kohout oficiálně oznámí svůj odchod Úřadu vlády ČR."

Chybí aukce i pravidla

"Myslíte, že o miliardových zakázkách rozhodují experti? Kdepak. Členem týmu pro dopravní "superkoncepci" není ani jeden architekt specializovaný na urbanismus," uvedl dříve Pavel Kohout jednu ze svých zásadních výhrad vůči českému systému zadávání zakázek.

Vhodný mechanismus aukcí u státních tendrů by pak mohl „srazit náklady na veřejné zakázky o dvě až sedmnáct procent", přičemž jedno procento znamená šest miliard. „Proč zákon o veřejných zakázkách aukce nevyžaduje, zůstává záhadou," dodal Kohout.

Pavel Kohout již dříve ostře reagoval na korupční aféru nyní již bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila. Tehdy napsal, že "ODS je pro něj vyřízená".

Podle Havlíčka samotní ministři často s nezávislými experty spolupracují. "Jednotlivé resorty spolupracují s NERV již při vytváření samotných doporučení. Obecně ministerstva projevují čím dál větší zájem o výstupy NERV, protože jim  poskytují skutečně nezávislá doporučení od předních odborníků," zdůraznil tajemník poradního orgánu, který vznikl již za vlády Mirka Topolánka.

Sledujeme Kauzu Drobil

K věci:

Poradní těleso jako NERV se dá zneužít, varuje odborník 

Nečas proti korupci: Vše o veřejných zakázkách musí být přístupné 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jac, ann

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…