Březina nezákonně zasedá v dozorčích radách pražských společností

18.01.2011 19:36

Karel Březina (ČSSD) působí na pražské radnici jako náměstek primátora. Přitom nezákonně zastupuje Prahu ve dvou společnostech, kde je hlavní město vlastníkem nebo spoluvlastníkem. Tvrdí to server HN. Březina tento výklad odmítá.

Březina nezákonně zasedá v dozorčích radách pražských společností

Karel Březina je členem dozorčí rady v Dopravním podniku a ve společnosti Rencar. Donedávna byl také předsedou dozorčí rady Žižkov Development.

Předchozí společnosti zkrachovaly

Server iHNed.cz ale našel v jeho jmenování do dozorčích rad problém. Březina byl ve statutárních orgánech dvou společností, které roce 2008 zkrachovaly - Porcela Plus a Concordia.

Podle paragrafu 38 obchodního zákoníku nemůže působit ve statutárních orgánech firem ten, kdo předtím působil ve stejných řídicích orgánech zkrachovalé společnosti.

Existuje výjimka, podle které by Březina mohl být členem dozorčí rady, pokud by to odsouhlasily dvě třetiny akcionářů na valné hromadě. Byl by o tom také záznam v zápisu z valné hromady, který je ve veřejné sbírce listin.

Bez zápisu to neexistuje

Pokud to v příslušném zápisu není, tak to podle advokáta Petra Zimy ani neexistuje. Podle advokátky Dagmar Dubecké tak Březina nesplňuje podmínky pro výkon funkce.

"Já mám jasné právní stanovisko, že ta informační povinnost se na mně vztahuje až v okamžiku, kdy soud rozhodne o ukončení konkurzu, popřípadě o zamítnutí návrhu na insolvenci z důvodu nedostatku majetku," hájí se Březina.

To znamená, že překážku ve výkonu funkce musí nahlásit až ve chvíli, kdy bude konkurz pravomocně ukončen. To však často trvá několik let.

Dvouleté vězení nebo zákaz činnosti

Podle advokátky Dubecké je to ale nelogický výklad, který jde proti smyslu zákona. Březinovi tak prý může hrozit trestní stíhání za zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění.

"Pokud člen statutárního orgánu v souvislosti se svou volbou, např. v čestném prohlášení pro účely zápisu do obchodního rejstříku, některou skutečnost zamlčí, je zde i možnost trestně-právního postihu," vysvětluje advokátka.

Kdo například uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje v podkladech sloužících pro zápis do obchodního rejstříku, anebo v takových podkladech zamlčí podstatné skutečnosti, dopustí se trestného činu.

„Za to může hrozit až dvouleté vězení či zákaz činnosti," uzavřela Dubecká.

Související:

Praha: Dopravní podnik představil nový kloubový autobus s hybridním pohonem  

Kraus se rozpovídal o dílu s Březinou a o ČT 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…