Člen rady NERV: Výkřiky o tom, kolik zaplatíme za rohlík, jsou zbytečné

27.02.2011 8:20

Člen Národní ekonomické rady vlády Vladimír Bezděk vyjadřuje na serveru Ekonom.cz nesouhlas s "démonizováním" změn, které přinese důchodová reforma. Důležité je podle něj tlačit na politickou reprezentaci, ať se jasně vyjádří k důležitým parametrům reformy.

Člen rady NERV: Výkřiky o tom, kolik zaplatíme za rohlík, jsou zbytečné

Složitý návrh důchodové reformy je nyní ve fázi hledání shody ve vládě. Plánované zdražování vyvolává emoce a obavy u veřejnosti, zda nepůjde jen o zbytečné zdražení bez avizovaného efektu.

„Diskuze, která se rozpoutala na téma důchodů, vůbec neřeší, proč a kam má reforma dojít". Kritizuje mediální polemiky Vladimír Bezděk, jeden z členů Národní ekonomické rady vlády (NERV).

„Místo toho jsme zaplaveni výkřiky o tom, že se připravuje loupež století a proč chleba zůstane v desetiprocentní DPH, ale rohlíky ne," dodává Bezděk na serveru Ekonom.cz.

Bezděch: Ano, dobrovolnému spoření  

Vyjadřuje také souhlas s výsledkem politického kompromisu dobrovolného spoření s dvouprocentním spolufinancováním - namísto spoření povinného . Podle jeho slov to skutečně chudým lidem sice tolik nepomůže, ale přesto značná část populace tak může pochopit, že vsadit ve stáří vše na jednu kartu není nejmoudřejší.

"Otázky, které by měly být zodpovězeny, se týkají hlavně důležitých parametrů reformy. Tedy jak to bude s valorizací důchodů, proč mají prostředky ve spořícím pilíři spravovat jen reformované fondy nebo jestli vůbec bude dodrženo doporučení NERV, aby správci aktiv neznali identitu svých klientů a ti mohli mezi správci během roku i několikrát migrovat," doplňuje na serveru Ekonom.cz

Dále čtěte:  Drahé léky vykompenzujeme vyššími důchody, říká NERV

Základ je podle Bezděcha nenechat se opít manipulací a nepodléhat panice. „To, že lidé budou mít možnost i v rámci (kvazi)povinného důchodového systému si něco málo spořit na svou penzi, není krádež.Naopak, peníze by se alespoň částečně vrátily k zaměstnancům a podnikatelům."

A dodává: „Nebo opravdu chceme, aby nám - tak jako je to dosud - stát zákonem nařizoval v povinném systému vsadit vše na jednu kartu, a tedy ze zákona spekulovat?"

Co chtěl NERV

Pozice NERV, říká Bezděch, vycházela ze čtyř základních cílů, kterých by reforma měla dosáhnout:

1. Diverzifikaci zdrojů financování stáří. "Příjmy dnešních penzistů pocházejí z 94 procent od státu. To je nebezpečné pro stát i pro občany, zejména ty s nižšími příjmy.Proto jsme doporučili malé, ale povinné spoření na stáří."

2. Fiskální udržitelnost: "průběžně financovaný systém v dnešních parametrech povede k deficitům čtyř procent HDP ročně (150 miliard korun v dnešních cenách). Třetina budoucích důchodů tak není kryta zdroji."

"Proto jsme navrhli více než deset úprav parametrů průběžného systému".

3. Rozložit mezigenerační břemeno. "Čím později se k reformě postavíme čelem, tím více to příští generace plátců daní, ale i budoucích penzistů, takzvaně odskáčou."

"Proto jsme navrhli malé, ale povinné spoření na penzi, úpravy parametrů průběžného systému a také snížení pojistné sazby, respektive daně z práce a sjednocení sazeb DPH na úrovni devatenácti procent."

4. "Zlepšit ekvivalenci, tedy vztah mezi tím, co člověk celoživotně do důchodového systému zaplatí a co z něj v penzi dostane. Tímto směrem mířil jak návrh povinného spoření, tak snížení pojistného (kompenzované sjednocením sazeb DPH)."

Dále čtěte:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…