Zápal ČSSD proti korupci zkompromitovaly neschválené stanovy

22.03.2011 11:49

Boj s korupcí - oblíbené heslo politických stran naráží na korupční aféry uvnitř jich samotných. Skepsi šířící se veřejností, se pokusila zastavit ČSSD. Ale i sociální demokraté nakonec stojí ze založenýma rukama - sporné stranické stanovy na sjezdu neupravili. Korupce má tak šanci. Situaci komentoval Lukáš Jelínek pro deník Právo.

Zápal ČSSD proti korupci zkompromitovaly neschválené stanovy

Pádnými argumenty a teatrálními gesty už nejedna politická strana uvedla svůj volební program. Nezbytným tématem řady z nich je i boj proti korupci. Velká slova a ideály po volebním klání mnohokrát mizí. Podle novináře Lukáše Jelínka, ale nemoc jménem korupce nyní začala bujit i uvnitř samotných poslaneckých klubů.

„Kmotry, velrybáře a nějaké ty mrtvé duše má snad už každá z nich," píše Jelínek. Čím víc tak veřejnost slyší, jak ten udělal to a ten ono, tím míň politické reprezentaci důvěřuje.

Tlustou čáru se za korupcí snaží udělat i ČSSD. „Korupci a klientismus zasadili sociální demokraté v svém programu a přijatých rezolucích do souvislostí tunelovaných a postupně privatizovaných veřejných služeb, vládou oklešťovaného sociálního státu a ambiciozními ekonomickými skupinami oslabované demokracie," komentuje Jelínek.

Podle něj si poté poslanecký klub oranžových do svých řad povolal poměrně hladce osobnosti se solidní pověstí, v „několika případech lze napsat, že poctivce". „Marie Benešová je známá coby vymítačka justičních mafií, Jiří Dientsbier odmítá velké koalice, které jsou živnou půdou pro klientismus".

Dobré úmysly naráží

Dobré úmysly ale zastínila pro voliče těžko vysvětlitelná čmouha, která na sjezdu oranžových ulpěla. „Sociální demokraté totiž neschválili změny stanov, které měly za cíl potřít velrybářství, zpřísnit přijímání členů a zavést například jistou karanténu v podobě jejich „čekatelské lhůty"."

Naléhavá výzva na reformu stanov tak byla odložena na neurčito. Nebyla však zatím ani členy náležitě probrána, neboť se účastníci stěžejní stranické akce začali brzy po volbě trousit domů.

„Aby čerstvě navolené špičky ČSSD předešly obviněním z povrchnosti, ba pokrytectví, musí nyní v rámci zápalu pro transparentní a nezkorumpovanou politiku procestovat republiku a získat podporu pro prosazení očistných mechanismů aspoň na sjezdu příštím," dodává Jelínek.

Dále čtěte:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…