Češi sledují vývoj na Blízkém východě a severu Afriky, tvrdí CVVM

01.04.2011 19:20

Více než polovina lidí se zajímá o aktuální události v zemích Blízkého východu a severní Afriky, kde vypukly lidové nepokoje a protivládní protesty, jen třetina si myslí, že by se do řešení situace v těchto zemních mělo aktivně zapojit mezinárodní společenství.

Češi sledují vývoj na Blízkém východě a severu Afriky, tvrdí CVVM

Vyplývá to z březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které má ČTK k dispozici. Průzkum se uskutečnil ještě před vojenskou operací mezinárodní koalice v Libyi, která začala 19. března.

Protesty a nepokoje trvají v zemích Blízkého východu a severní Afriky už od začátku letošního roku. V Tunisku a v Egyptě vyústily v pád tamních dlouhodobých prezidentů. V Libyi původně mírové demonstrace přerostly v ozbrojený konflikt mezi příznivci a odpůrci zdejšího vůdce Muammara Kaddáfího. Rozsáhlé reformy žádají Bahrajnci, Iráčané, Kuvajťané i Jordánci, protivládní demonstrace se konají v Sýrii a v Jemenu.

Více jak polovina se zajímá

O tyto události se zajímají také lidé v Česku, v průzkumu to uvedlo 53 procent dotázaných. Z mužů vývoj v uvedených oblastech sleduje 60 procent, mezi ženami je to 46 procent. Mezi příznivci politických stran větší zájem projevují voliči KSČM a TOP 09.

Celý průzkum najdete ZDE

Celkem 51 procent účastníků průzkumu je proti tomu, aby se se do řešení situace v těchto zemích aktivně zapojilo mezinárodní společenství. Souhlas se zapojením projevilo 33 procent, 16 procent na to nemá jasný názor. Vyšší podporu zásahu mezinárodních společenství vyjádřili muži, absolventi vysokých škol, dotázaní s dobrou životní úrovní či příznivci ODS, opačný názor častěji zastávají lidé, kteří svou životní úroveň označují jako "ani dobrou, ani špatnou", a voliči ČSSD.

Vzdálené války nás nakonec zasáhnou

Většina Čechů však předpokládá, že současné události v zemích Blízkého východu a severní Afriky budou mít negativní dopad i mimo toto teritorium. Celkem 70 procent dotázaných má za to, že se negativně projeví na světové ekonomice, 53 procent předpokládá, že se dotknou i ekonomiky české. Zhoršení bezpečnostní situace ve světě se obává 61 procent, 45 procent si myslí, že se důsledky nepokojů projeví i na bezpečnostní situaci v Evropě. Více než polovina lidí uvedla, že Česka se tyto události nedotknou, třetina však myslí, že se zhorší vztahy ČR s arabskými zeměmi.

Třetina se bojí extremistů

Dotázaní si nejsou jisti, zda nově vznikající vlády v zemích, kde padly, případně padnou dosavadní autoritářské režimy, budou demokratické či nedemokratické. K demokratickým vládám se přiklonilo 37 procent účastníků průzkumu, 32 procent si myslí, že nové režimy budou nedemokratické, a 31 dotázaných uvedlo, že neví.

Průzkumu, který se uskutečnil ve dnech 7. až 14. března, se zúčastnilo 1306 lidí.


Archiv výzkumů: CVVM , FACTUM INVENIO , SANEP , SC&C , STEM , Médea Research

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jac, čtk

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…