Rath nechal urážky doma. Moravec nechápal: Zdravotnictví rozstřílet

03.04.2011 18:23

AKTUALIZOVÁNO Ve sněmovně pravděpodobně není hbitějšího a ostřejšího řečníka, než jakým je středočeský hejtman David Rath. Když se objeví za řečnickým pultíkem, jeho sněmovní kolegové trnou. Když navštíví televizní diskusi, divák pro všechny narážky a poznámky nestíhá, o čem je řeč. V neděli ovšem divák ustrnul. Rath totiž všechny své verbální biče nechal doma.

Rath nechal urážky doma. Moravec nechápal: Zdravotnictví rozstřílet

Obklopen lékaři - ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem, předním kardiochirurgem Janem Pirkem a uznávaným onkologem Pavlem Klenerem - jako by Rath "vyměknul".

Zpravidla v diskusi s ministry a koaličními politiky své protivníky nijak nešetří. V neděli byl smířlivý, s Hegerem polemizoval a dokonce ani o svém oblíbeném rivalovi poslanci Marku Šnajdrovi nehovořil jako o "bakaláři", nýbrž ponechal jeho jméno pouze s titulem "pan". Jejich poslední televizní bitva přitom hýřila daleko většími "perlami".

Více:
Demagog, lhář, gauner, bakalář. Bitva Ratha se Šnajdrem na Primě

Že se Šnajdr s Rathem nemají příliš v lásce, je známo. O Hegerovi naopak Rath vždy mluvil s určitým respektem. "Ano, říkal jsem, že pana ministra uznávám jako výborného lékaře a schopného manažera," potvrdil i v neděli po poledni v tradiční politické debatě pořadu Otázky Václava Moravce. "Ovšem je nutno poznamenat, že je velký rozdíl řídit fakultní nemocnici a takto komplikovaný resort. Zvlášť, když máte ministra financí, který si myslí, že každá koruna, která tam jde, je zbytečná."

David Rath pak pro ParlamentníListy.cz vysvětlil, proč debatu nevedl konfrontačně. "Nebyl důvod hrotit debatu, protože pan ministr v podstatě se mnou souhlasil," sdělil Rath po skončení debaty ParlamentnímListům.cz.

Podle Hegera je největším problémem neustálý politický boj, který přerůstá přes realitu a její potřeby. "Největší chybou reforem je, že se vláda a opozice nejsou schopny dohodnout. Vláda řekne: udělejme to takhle, a opozice zareaguje: skvělé a tohle všechno my zase zrušíme. To není prostředí pro kvalitní reformy, ale je to, bohužel, určitou částí naší politické kultury."

"Přitom už je dosti na čase, aby se přestalo mluvit a začalo jednat," podotkl Pirk.

Nejsme žádná asociální obluda

Heger zdůraznil, že se pokusí, aby reforma zdravotnictví byla co nejcitlivější. "Nerad bych, aby tato vláda vypadala jako nějaká asociální obluda," poznamenal. "Spoluúčast pacienta je všude ve světě daleko větší. Dokonce pan Rath, když byl mladý a točil se okolo LOKu, říkal, že je potřeba, aby se pacient víc účastnil. Dokonce že reforma musí bolet, říkal."

"Když je člověk mladší, přichází s jednoduchými řešeními," reagoval Rath s úsměvem. Spoluúčast pacienta schvaluje, největší problém ale podle něj tkví ve zdravotních pojišťovnách a v lékové politice. "Utrácejí se peníze hlavně přes pojišťovny, máme tam spoustu úředníků a ti dělají spoustu nesmyslů. Vytvořili jsme ten systém jako Babylon a nikdo se v tom už nevyzná. Tam to jde bezbolestně krátit. Druhá oblast je pak oblast léků."

Ten systém se nedá zreformovat, spíš se dá rozstřílet

Problémem ve stávajícím zdravotnictví je rovněž nevědomost. Neví se na centrální bázi, kolik se dělá výkonů za jakou cenu a s jakým výsledkem. Neví se vlastně ani, kolik je lékařů, což dokázala nedávná akce "Děkujeme, odcházíme".

"Ten systém je strašně chaotický," dal Hegerovi a Pirkovi za pravdu Rath. "Nedávno se ukázalo, že ani nevíme, kolik máme lékařů. Tady třeba sedí pět lékařů a tři nejsme aktivní, přičemž takových lékařů jsou stovky až tisíce. Nemáme žádná základní čísla, abychom věděli, jak na tom jsme. Chaotizováno je to i ze strany pojišťoven, kam se slétávají supi s tím, že je to supr byznys."

Systém pojišťoven by Rath výrazně zjednodušil. Když své výhrady k jeho návrhu prezentoval i šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák, moderátor se zarazil. "Pokud jsem si na začátku pořadu myslel, že tomu rozumím a že bude snadné politiky dotlačit k nějakému jasnému řešení, tak teď už nevím," poznamenal zmateně. "Tenhle systém se podle všeho nedá reformovat, ten se dá leda rozstřílet."

Čtěte:

Reforma zdravotnictví: Když lékař pochybí, bude ihned potrestán

Zdravotnická reforma: Lékárníci budou "předepisovat" léky

Reprofoto: ČT

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…