Rath nechal urážky doma. Moravec nechápal: Zdravotnictví rozstřílet

03.04.2011 18:23 | Zprávy

AKTUALIZOVÁNO Ve sněmovně pravděpodobně není hbitějšího a ostřejšího řečníka, než jakým je středočeský hejtman David Rath. Když se objeví za řečnickým pultíkem, jeho sněmovní kolegové trnou. Když navštíví televizní diskusi, divák pro všechny narážky a poznámky nestíhá, o čem je řeč. V neděli ovšem divák ustrnul. Rath totiž všechny své verbální biče nechal doma.

Rath nechal urážky doma. Moravec nechápal: Zdravotnictví rozstřílet

Obklopen lékaři - ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem, předním kardiochirurgem Janem Pirkem a uznávaným onkologem Pavlem Klenerem - jako by Rath "vyměknul".

Zpravidla v diskusi s ministry a koaličními politiky své protivníky nijak nešetří. V neděli byl smířlivý, s Hegerem polemizoval a dokonce ani o svém oblíbeném rivalovi poslanci Marku Šnajdrovi nehovořil jako o "bakaláři", nýbrž ponechal jeho jméno pouze s titulem "pan". Jejich poslední televizní bitva přitom hýřila daleko většími "perlami".

Více:
Demagog, lhář, gauner, bakalář. Bitva Ratha se Šnajdrem na Primě

Že se Šnajdr s Rathem nemají příliš v lásce, je známo. O Hegerovi naopak Rath vždy mluvil s určitým respektem. "Ano, říkal jsem, že pana ministra uznávám jako výborného lékaře a schopného manažera," potvrdil i v neděli po poledni v tradiční politické debatě pořadu Otázky Václava Moravce. "Ovšem je nutno poznamenat, že je velký rozdíl řídit fakultní nemocnici a takto komplikovaný resort. Zvlášť, když máte ministra financí, který si myslí, že každá koruna, která tam jde, je zbytečná."

David Rath pak pro ParlamentníListy.cz vysvětlil, proč debatu nevedl konfrontačně. "Nebyl důvod hrotit debatu, protože pan ministr v podstatě se mnou souhlasil," sdělil Rath po skončení debaty ParlamentnímListům.cz.

Podle Hegera je největším problémem neustálý politický boj, který přerůstá přes realitu a její potřeby. "Největší chybou reforem je, že se vláda a opozice nejsou schopny dohodnout. Vláda řekne: udělejme to takhle, a opozice zareaguje: skvělé a tohle všechno my zase zrušíme. To není prostředí pro kvalitní reformy, ale je to, bohužel, určitou částí naší politické kultury."

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

ženy, děti a práce

Paní poslankyně, myslíte, že jen ženy v politice to mají složité? Nemyslíte, že je problém mnohem hlubší, a že skloubit téměř jakoukoliv práci s péčí o rodinu a děti je dost náročné? Zkoušela jste s tím něco udělat? Proč je třeba tak málo příležitostí pro práci na částečný úvazek a neměli by být něj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolaps španělské sítě: Se soláry a větrníky to nesouvisí, ujišťuje vláda

22:08 Kolaps španělské sítě: Se soláry a větrníky to nesouvisí, ujišťuje vláda

Mnozí energetičtí odborníci se k výpadkům elektřiny na Pyrenejském poloostrově vyjadřují s názory, ž…