Nečas převzal od odborů petici za odvolání Johna

05.04.2011 22:54

Předseda vlády Petr Nečas (ODS) převzal od předsedy Nezávislého odborového svazu Policie ČR (NOSP) Milana Štěpánka arch s peticí za odvolání ministra vnitra a vicepremiéra Radka Johna (VV).

Nečas převzal od odborů petici za odvolání Johna

Nečas přitom zdůraznil, že o tom, kdo bude ministrem vnitra, nerozhodují odborářská hlasování. Sám nicméně počet podpisů pod peticí považuje za vážný signál, který nelze bagatelizovat.

Petici odborů bezpečnostních složek za odvolání Johna podepsalo více než 35.000 policistů, hasičů a zaměstnanců hasičského sboru. John ale v pondělí jejich kritiku odmítl.

Chci si s Johnem promluvit 

Nečas dnes uvedl, že se chce v nejbližší době s Johnem setkat. Vše totiž podle něj nasvědčuje tomu, že mezi ministrem vnitra a policisty není dobrá komunikace a existuje zde "velký prostor pro nápravu". "Pan předseda mě ujistil, že se nejedná pouze o problematiku platů, ale že ta nespokojenost má jakýsi širší rozměr," řekl dnes novinářům premiér. Odboráři prý mají silný dojem, že resort není veden koncepčně.

Štěpánek podle svých slov informoval Nečase ještě o dalších problémech, které policisty tíží. Podle něj jsou celkově nespokojení, postrádají lidský přístup či kvalitní vnitřní předpisy. Nemají také žádnou vizi do budoucna. "Panu premiérovi jsem rovněž garantoval, že policisté své vyjádření mysleli opravdu vážně, a že nešlo pouze o politický trik," uvedl předseda NOSP.

Promluví i odbory 

Nečas dodal, že kromě osobní schůzky s ministrem vnitra, se chce také setkat dohromady s Johnem a šéfovy dvou největších odborů v resortu - policejního a hasičského.

Odbory ministrovi mimo jiné vytýkají, že nezajistil pro resort dostatečné množství peněz. Nelíbí se jim ani pokles platů, prý je navíc vyšší, než bylo avizováno. Příslušníkům bezpečnostních složek se od ledna snížily platové tarify o deset procent. Odbory ale namítají, že například kvůli škrtání různých příplatků je propad vyšší.

Můžou za to úspory 

Organizátorům petice vadí i způsob, jakým se John vyjadřuje o policistech a hasičích. Vedle toho kritizují také propouštění občanských zaměstnanců.

John ale na pondělní tiskové konferenci řekl, že dostal mandát od voličů a vlády, nikoli od odborů. Z petice podle něho navíc vyplývá, že není adresována pouze jemu, ale celé vládě, "protože ta jednotně trvala na razantních úsporách a nezbytných omezeních".
Odboráři uvedli, že Nečas bude mít jeden měsíc na reakci. Pak se uvidí, co bude dál, uvedl v pondělí Štěpánek. Nátlakovou akci, třeba ve formě hromadných výpovědí, odbory podle něho zatím neplánují.

Související:

Foto: Zbyněk Pecák

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jac, čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…