Novela silničního provozu neprošla. Senát jí vrátil sněmovně

17.04.2011 7:30

Změny v udělování trestů za řízení pod vlivem alkoholu senátoři v navrhované podobě zamítli. Sněmovna se jí tak bude opětovně věnovat na 16. schůzi. Informoval o tom server regiony24.cz.

Novela silničního provozu neprošla. Senát jí vrátil sněmovně

Novelou zákona o provozu na pozemních komunikacích se budou muset poslanci zabývat znovu. Senátoři jim jí totiž vrátili s pozměňovacími návrhy. Důvodem je výklad sankcí za řízení pod vlivem alkoholu. Senát jej považuje za nepřesný.

Novela v navrhované podobě snižuje počet přečinů za volantem, za něž se udělují trestné body, konkrétně ze současných 44 na 27.

Senátní návrh počítá s tím, že za řízení pod vlivem alkoholu nebo drog může být uložena pokuta od dvou a půl do 25 tisíc korun. Za menší množství alkoholu dostane řidič tři body, v případě vyšší naměřené hodnoty, než je 0,3 promile, může řidič odejít až se sedmibodovým trestem.

Na co se musí řidiči připravit....

Jednobodové tresty řidičů by se měly zrušit, bodové tresty by neměly hrozit ani za malé překročení povolené rychlosti. Řidič by i za to ale mohl dostat pokutu ve výši 1500 až 2500 korun. Za vyšší překročení rychlosti by se dál udělovaly dva, tři nebo až pět bodů a vyšší pokuta podle toho, jak rychle řidič jel.

Sníží se počet trestných bodů za držení telefonu při jízdě, novela počítá se dvěma místo původních tří. Naopak pět bodů místo původních tří by měl dostat řidič za ohrožení jiného při předjíždění.

Porušení povinnosti použít dětskou autosedačku nebo bezpečnostní pás pro děti se má trestat čtyřmi body, u dospělého třemi body. Nyní za oboje hrozí body dva. Zrušené by měly být bodové tresty za nerozsvícená světla, za neoprávněné užití modrého či oranžového majáku nebo za nerespektování příkazové značky.

Novela počítá se zrušením limitu 100 tisíc korun za způsobení dopravní nehody. Nově má platit pouze sedmibodový trest za způsobení dopravní nehody, při které někdo zemřel nebo byl těžce zraněný. Tříbodový trest za způsobení škody nižšího rozsahu novela ruší nebo nesepsání protokolu o nehodě novela ruší.

Předloha počítá s povinným použitím zimních pneumatik v období od listopadu do března. Zakazuje kamionům jízdu v levém jízdním pruhu na dvouproudé dálnici nebo rychlostní silnici v době dopravní špičky (od 06.00 do 09.00 a od 15.00 do 18.00).

Policie bude mít právo zakázat vjezd na silnici kvůli povodni nebo sněhové kalamitě a může na 48 hodin zadržet vozidlo, které by se na silnici účastnilo tajného závodu.

Z šesti na sedm bodů návrh zpřísňuje trest za jízdu řidiči, kterému byl zadržen řidičský průkaz, za porušení zákazu předjíždění vozidla nebo za otáčení se a couvání na dálnici.

Sedmi body má být trestáno také neposkytnutí první pomoci a nepřivolání záchranných složek svědkem dopravní nehody.

Dále čtěte:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…