Politiku ovládají lobbistické a mafiánské skupiny. Ruml nadával ve studiu

01.06.2011 20:46

Exministr vnitra v Klausově vládě Jan Ruml se rozčiloval na současné politiky. Podle něj vše prostupuje smrtící korupce.

Politiku ovládají lobbistické a mafiánské skupiny. Ruml nadával ve studiu

"Místo politiků zde vládnou lobbistické, mafiánské skupiny. A politici jsou jen loutky," zlobil se Jan Ruml v ČT. Podle něj za to může nekalé financování politických stran, ale i opoziční smlouva z roku 1998, kdy vládu ČSSD Miloše Zemana držela u moci ODS Václava Klause.

"Korupce zde funguje za bílého dne, za přihlížení státu," povzdychl si Ruml před kamerami v přímém přenosu a na výtku, že u toho byl i on sám jako politik ODS v devadesátých letech, odtušil, že to je pravda. "Asi ano. Teď bych to dělal jinak. Transformaci jsme neudělali dobře," dodal exministr vnitra Ruml, který je nyní členem Strany zelených.

Psali jsme:
Spisovatel Stránský: Kníže prezidentem. Jinak ve vládě blbci a katastrofa

Chybí komplexní řešení

Boj proti korupci podle něj není jen v zákonech, ale i v dalších nástrojích. "Politici musí dát jasně najevo, že se s korupcí nesmíří. Některá vyjádření chybí proti té všudypřítomné korupci," dodal Ruml s tím, že Václav Klaus nikdy nezavelel k účinějšímu boji "proti tomuto nešvaru".

"Akcie na doručitele jsou historicky známé ze 17. století. Dostaly se tam v 90. letech. Tyto akcie může vlastnit třeba ministr, který zadává veřejné zakázky. Určitě je zrušit, i když to není všestranný nástroj," vysvětlil Ruml.

Psali jsme:
Otec privatizace: Akcie na doručitele nezruší. Jsou zlobbovaní těmi parchanty
Neprůhledné zakázky? Ne všechny zavání hnilobou, tvrdí exministr

Ke svému politickému turismu dodal, že vyšel z jeho politického přesvědčení. "V ODS jsem byl kvůli programu, pak jsem v době Sarajevského atentátu nemohl souhlasit s neprůhlednými dárci v ODS, pak jsem založil US. Když ji vedl ministr Pavel Němec, tak jsem se s ní nemohl ztotožnit. Do SZ jsem vstoupil, nemám v ní žádný vliv, je mi sympatická. V oblasti ochrany lidských práv je liberální jako Unie svobody. Nestydím se za to," vysvětlil divákům, proč prošel tolika politickými subjekty.

Podle Rumla je problémem současné politiky, že se v ní točí mnoho peněz a pak strany musí být zavázány svým sponzorům. "Opatření je 16-17. Teď vzniklo sdružení Veřejnost proti korupci, tam je celá řada opatření, které jsou třeba prosadit," doplnil Ruml.

Celý manifest ZDE
Pehe: Musíme něco udělat. Jinak lidé začnou demolovat

Problémem podle něj je, že Češi měli po listopadu 1989 příliš velká očekávání. Věci veřejné odsoudil s tím, že si premiér Petr Nečas měl důsledněji nadiktovat, jakým způsobem bude nová strana ve vládě fungovat.

Na závěr pořadu Hydepark pak bývalý disident a novinář Jan Ruml občany vyzval, aby byli aktivní a důsledně po politicích vyžadovali, aby plnili své sliby voličům. "Není možné si myslet, že když jsme ty největší potvory vykroužkovali, už není třeba se angažovat," vzkázal divákům Ruml.

Rumlovo vystoupení kladně ohodnotilo 40 procent z 344 diváků, mínus dostal od 60 procent hlasujících.

Dále čtěte:
Průzkum: Nenávist roste. Mezi pravicí a levicí, firmami a zaměstnanci
Po komunismu je na čase svrhnout korupční režim. Podepsal i Pehe

Reprofoto: Jan Ruml

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ann

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nad regály bez banánů Čechům došla slova. A peníze

14:01 Nad regály bez banánů Čechům došla slova. A peníze

Nejsou banány a jejich cena roste. V plzeňském supermarketu došla leckterým Čechům slova, případně v…