Vláda je nadějí pro sudetské Němce, řekla v Lidicích předsedkyně ČSBS

11.06.2011 13:47

Při dnešním pietním aktu v Lidicích, kdy si lidé připomněli 69 let od vyhlazení obce nacisty, zazněla kritika současné vlády. Předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu prohlásila, že se politici příliš orientují na omluvu sudetským Němcům a zanedbávají Čechy.

Vláda je nadějí pro sudetské Němce, řekla v Lidicích předsedkyně ČSBS

„Současná vláda je pro sudetské Němce velkou nadějí," řekla ve svém projevu Anděla Dvořáková, předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS). Také kritizovala návštěvu Panenských Břežan synem říšského protektora Reinharda Heydricha. „To je pro nás něco nepředstavitelného. Po nás se žádá, abychom se omluvili každému Němci, při tom by se on měl omluvit nám," vadí dále Dvořákové.

Dnes totiž předseda sudetoněmecké organizace Franz Pany při zahájení 62. sjezdu v Augsburgu vyzval českého prezidenta Václava Klause, aby se sudetským Němcům omluvil. Srovnával to s omluvou, kterou nedávno pronesla britská královna Alžběta II. vůči Irsku.

Související: Sudetští Němci by od Klause rádi slyšeli omluvu za minulá příkoří

Pietního aktu v Lidicích se zúčastnili také předsedové obou komor Parlamentu. Předsedkyně Poslanecké sněmovny za ODS Miroslava Němcová ale odmítla tvrzení Dvořákové. Podle jejích slov ve vládní koalici není nikdo, kdo by chtěl někam posouvat hranice dohod, které byly mezi Německem a Českem uzavřeny.  „Došlo ke smlouvě o vyrovnání a v žádném případě nemůžeme přepisovat historii," uzavřela Němcová.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) se k projevu Dvořákové nevyjadřoval. Zdůraznil jen historický význam Lidic a varoval před neonacismem. K památníku bylo letos položeno rekordních 90 věnců.

Čtěte více:

Sudetští Němci obviňují Klause z překrucování historie

Malínský (ČSSD): Lidice o Lidicích

Landsmanšaft se omluvil, ředitel Památníku Lidice tomu ale nevěří

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

16:57 Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

Japonsko a Singapur, Korea, Mexiko a Paraguay. To byly nejnákladnější cesty výborů Poslanecké sněmov…