Exministr Mertlík: Řecko asi nezbankrotuje, ale nejel bych tam

06.07.2011 19:32

Podle hlavního ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka není příliš pravděpodobné, že Řecko živelně zbankrotuje. Všechny státy si uvědomují, že by to byla katastrofa celosvětového rázu, a tak raději Řecku půjčí, i když vědí, že část půjček už se jim nejspíš nevrátí.

Exministr Mertlík: Řecko asi nezbankrotuje, ale nejel bych tam

Pavel Mertlík byl českým ministrem financí mezi lety 1999 až 2001, tedy v době vlády Miloše Zemana za časů tzv. opoziční smlouvy s ODS. Dnes tento muž z pozice hlavního ekonoma Raiffeisenbank hodnotí možné scénáře dalšího ekonomického vývoje v zadluženém Řecku. Rozhovor s ním přinesl server Aktuálně.cz.

Existují tři varianty

Mertlík má za to, že existují celkem tři možné scénáře. Vůbec nejpravděpodobnější je, že bohatší státy EU a Mezinárodní měnový fond Řecko zachrání, protože si všichni uvědomují, jak špatné by bylo, kdyby jihoevropský stát skutečně zbankrotoval. Řecko posléze své dluhy restrukturalizuje a prodlouží dobu jejich splatnosti. Povede to sice k poklesu kurzu eura, ale tomu už podle Mertlíka stejně dnes Evropa čelí, takže se nebude dít nic dramatického.

Horší varianta říká, že Řecko zbankrotuje, ale i tak půjde o řízený proces, takže se na to budou moct věřitelské banky připravit a počítat s patřičnými ztrátami.

Tak, my už nemáme na splátky

Tou nehorší možností je bankrot živelný. „Je to scénář nekoordinovaného bankrotu, který neprobíhá na základě dohody zúčastněných stran, ale spontánním procesem poté, co Řecko jednoho dne řekne: Tak, my už nemáme na splátky," popisuje ekonom.

To by znamenalo, že stát nemá peníze nejen na splacení dluhů, ale např. ani na platy státních zaměstnanců. Banky budou muset ze dne na den odepsat řecké dluhy a způsobí jim to těžkosti. Merlík ovšem ubezpečuje, že žádná z bank nevlastní tak velkou část dluhu, aby ji případný krach Řecka položil. Povede to ovšem k recesi v celé EU.

Šance, že dojde k živelnému bankrotu Řecka, však není příliš velká. „Pět deset procent. Maličké číslo. Všichni totiž vědí, že by to byla celosvětová tragédie," dodává Mertlík.

Teď bych do Řecka nejel

Letní turistická sezóna je v plném proudu, takže se nabízí otázka, zda je vhodné jet na dovolenou do Řecka či nikoliv. Turisté se podle Mertlíkova názoru dostanou v pořádku tam i zpět, jen se jim může v případě státního bankrotu stát, že dorazí k bankomatu pro nějakou hotovost a zjistí, že jim ji bankomat nevydá.

„Kdybych měl ale mluvit za sebe, musím říct, že teď bych si asi zájezd do Řecka nekoupil. Anebo aspoň tak, abych tam jel s nějakou fakt dobrou cestovkou, nejlépe nějakou velkou německou," uzavírá ekonom.

Související:

Pozor na Řecko. Varování pro českou vládu, řekl Mládek z ČSSD

Vláda improvizuje. Řecko nám však nehrozí. Exšéf financí Mertlík Kalouska nehodnotil

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Moravský espéďák: Rusko už za dva roky nebude existovat. Psali analytici z USA

20:17 Moravský espéďák: Rusko už za dva roky nebude existovat. Psali analytici z USA

Moravský kandidát SPD a Trikolory do Evropského parlamentu Boris Latýn ve svém komentáři zmiňuje ana…