Matějka (Svobodní): Barroso chce vlastní ratingovou agenturu. Další finanční eurokouzlo

11.07.2011 14:50

Aby člověk věděl, že Řecko, Irsko, Portugalsko, Španělsko a Itálie jdou ke dnu, na to opravdu netřeba hodnocení ratingových agentur. Stačí se podívat na hospodářské ukazatele za posledních několik desetiletí a porovnat je v čase. Jak už to bývá, tloukli se politici do prsou v dobách, kdy ratingy států byly z jejich pohledu OK.

Matějka (Svobodní): Barroso chce vlastní ratingovou agenturu. Další finanční eurokouzlo

Podle Barrosa je hodnocení ratingových agentur ovlivněno „předsudky, pokud jde o hodnocení situace v Evropě". Pohrozil jim, že nad nimi Evropská unie zpřísní dohled a požene je k zodpovědnosti za „špatný úsudek". Aby napravil nahou skutečnost, tedy že Řecko, Irsko, Portugalsko, Španělsko a Itálie jsou v úpadku či na cestě k němu, rád by zřídil v Evropské unii ratingovou agenturu vlastní, která by měla větší pochopení bez předsudků.

V této souvislosti prohlásil například ředitel Kanceláře OSN pro světový obchod a rozvoj Heiner Flassbeck, že ratingové agentury „by měly být zrušeny, než způsobí další škody, nebo by jim alespoň mělo být zakázáno provádět rating celých států". Když před pár dny ohodnotily agentury aktuální stav v Portugalsku dalším snížením ratingu, komentoval to portugalský premiér Coelha jako „ránu do žaludku" v okamžiku, kdy prý Portugalsko udělalo vše, co po něm žádali inspektoři EU a MMF. Jenže přesně to je ten problém. EU ani MMF nejsou nezávislé instituce. Jsou to ve skutečnosti instituce ryze politické a jako takové se tak chovají.

Aby člověk věděl, že Řecko, Irsko, Portugalsko, Španělsko a Itálie jdou ke dnu, na to opravdu netřeba hodnocení ratingových agentur. Stačí se podívat na hospodářské ukazatele za posledních několik desetiletí a porovnat je v čase. Jak už to bývá, tloukli se politici do prsou v dobách, kdy ratingy států byly z jejich pohledu OK. Bohužel to pochopili tak, že je možné státy v Unii dál zadlužovat, přičemž v současné době nejde o poslední kapku, která by přetekla přes okraj nějaké pevně stojící nádoby. Jde o vychýlení celé nádoby a vylití obsahu.

Hodnocení ratingových agentur se nelíbí Barossovi a členům jeho Komise a tak chtějí omezit a regulovat jejich činnost a založit si pro jistotu agenturu vlastní, která bude mít pro jejich počínání „větší pochopení". Evropská komise je složená veskrze z lidí, kteří mají přímou osobní odpovědnost za zadlužování svých vlastních států, ve kterých působili na národní politické úrovni před svým povýšením do Bruselu. V loni Evropský účetní dvůr už pošestnácté za sebou odmítl schválit hospodaření Evropské unie za uplynulý rok. Jejich auditorům byly opětovně (tedy již pošestnácté v řadě) trnem v oku chybná vyúčtování a zneužívání unijních dotací. Zároveň je nutné připomenout, že nejen politici Řecka se v čase přiznali, že manipulovali s hospodářskými výsledky svých států, aby dosáhli na další peníze při prohlubování státních deficitů. A tato sebranka chce nyní založit vlastní ratingovou agenturu, která bude mít více pochopení a méně „předsudků, pokud jde o hodnocení situace v Evropě"?

Pokud takovou vlastní a jistě přívětivější agenturu skutečně založí, nejenže to bude stát daňové poplatníky další peníze na nový aparát, ale zároveň podle mě jednoznačně dojde k dalšímu zkreslování skutečného stavu věci, tedy hospodaření na státní a unijní úrovni. Nedělám si žádné iluze o tom, jak by takové ratingy (nejen) Řecka, Irska, Portugalska, Španělska a Itálie vypadaly. Pohledem nové „nezávislé" agentury by se možná záhy vyšvihly až do černých čísel a staly se hospodářskými žraloky a vzorem pro ostatní - po vzoru budovatelského hesla „kde zítra znamená již včera".

Výše uvedené státy jsou až po krk v žumpě a žádná nová nová evropská ratingová agentura to nezmění. Myslet si, že za jejich úpadkem stojí hodnocení agentur současných a ne samotné špatné hospodaření států, může jen hlupák. Svádět to na ně pak může jen politik, který je do té žumpy dostal. 

Dále čtěte:

Rouček (ČSSD): O stavu Unie a o tom, jak Barroso propásl svou šanci

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: František Matějka

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lachnit (ANO): „Pražský hudební papež“ na Malostranském hřbitově

9:15 Lachnit (ANO): „Pražský hudební papež“ na Malostranském hřbitově

„Jen pravda je diadémem umění“ je nápis vytesaný na pomníku hudebního skladatele Václava Jana Tomášk…