Proti korupci decentralizací, navrhuje komentátor

24.07.2011 9:54

Slovní spojení "boj s korupcí" je prázdný morální kýč. Představa, že všechno vyřeší čistí lidé na místech těch špinavých, je hloupost. Když už s korupcí bojovat, tak změnou systému. Ve svém komentáři na serveru Týden.cz doporučuje Aleš Drobek decentralizaci.

Proti korupci decentralizací, navrhuje komentátor

"Alternativou k ořezané státní moci je státní moc decentralizovaná, systém, který ve více či méně pokročilé podobě funguje například ve Švýcarsku, Švédsku, Německu, Belgii, Spojených státech," píše Drobek.

"Je sice pravda, že některé veřejné služby lze provozovat pouze na úrovni centrálního státu, ale těch objektivně není mnoho. Patří k nim vnitřní bezpečnost, justice, obrana, diplomacie nebo správa některých typů infrastruktury s celostátním rozsahem, třeba dálnice. Neexistuje ale jediný důvod, proč by na města a obce nemohla připadnout většina pravomocí a prostředků ministerstva školství, práce a sociálních věcí či pro místní rozvoj. Kraje by si pak mohly podobným způsobem "rozebrat" většinu ministerstev zdravotnictví, průmyslu, životního prostředí či dopravy."

Decentralizace má své výhody

Oproti centralizovanému státu má ten decentralizovaný několik výhod. "Čím blíže je politika voličům, kterých se týká, tím větší na ni mají lidé vliv," jmenuje Drobek první z benefitů. Do Prahy je totiž pro mnohé daleko.

"Sedí-li skrz naskrz zkorumpovaný úředník na penězovodu na Nábřeží Ludvíka Svobody, trpí tím všichni daňoví poplatníci v České republice. Pokud ale stejný zlosyn tuneluje dopravní rozpočet Berouna, trpí tím pouze Berounští." V rozkouskovaném státě způsobí zkrátka jeden člověk menší škody.

Navíc má člověk větší možnost výběru. "Pokud by měl někdo pocit, že jeho město je zkažené nad únosnou mez nebo že praktikuje nesnesitelně levicovou/pravicovou politiku, mohl by sáhnout ke krajní možnosti a odstěhovat se někam, kde funguje politika podle jeho gusta," podotýká Drobek. Nebo by mohl začít tlačit na své zastupitele, aby se chovali lépe.

Decentralizace je podle Drobka proces zdlouhavý a náročný a není tak poutavý jako "Vyměňte politiky" nebo "Konec dinosaurům", od těchto předvolebních hesel ho ale odlišuje jeden velký rozdíl - funguje. "Není všelékem na všechny hoře světa, ale pomalu, dlouhodobě tlačí politiky k zodpovědnějšímu chování."

Čtěte:

Korupce je nejubožejší zlodějna. Ani tam nikdo neumře, padlo u Krause

Rampula: Korupce je výhodná, zákony moc složité

Peake: Na zničení korupce nemám dostatečně silný vládní post

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…