Analytička: Vyšší daně mohou firmy a živnostníky rychle vyhnat

30.07.2011 13:23

Proč český stát nedokáže efektivně vybírat daně? Podle ekonomické analytičky Lidových novin Lenky Zlámalové leží hlavní vina na špatně nastaveném systému danění zaměstnanců, živnostníků a firem. Vinu přitom nelze hledat na kondici domácí ekonomiky. Průmysl i vývoz rostou dvouciferným tempem, platy se zvyšují. A přesto se na daních za první polovinu roku vybralo o půl miliardy korun méně než za stejné období loni.

Analytička: Vyšší daně mohou firmy a živnostníky rychle vyhnat

Zlámalová ve své analýze zdůrazňuje, že vyšší sazba daně automaticky neznamená vyšší příjmy státu. „Celková daňová kvóta, což je suma, kterou stát dokáže skutečně vybrat, v mnoha případech neodpovídá výšce zákonem diktovaných daní. Politici si tak klidně mohou zvednout sazby - nakonec vyberou méně," píše analytička. Dodává, že podle studie Tax Revenues jsou české daně sice v průměrné výši, ale jsou nastaveny velmi demotivačně.

Skandinávské země vybírají daně ve výši více než 40 procent HDP. Norové či Švédové však ve stát mají daleko větší důvěru a vědí, že jejich politici jejich peníze nerozházejí. V zemích, kde něco takového neplatí, se však lidé obecně bojí platit vyšší daně.

  • SLEDUJEME téma: DPH


Mnoho států krachuje kvůli špatnému systému daní

Podle Zlámalové spočívá problém řady zadlužených evropských států právě ve špatném systému výběru daní. Například v bankrotujícím Řecku platí daně příliš úzký okruh pracujících. „Není ani potřeba připomínat, že neschopnost vybrat daně je jedním z rysů upadajícího státu," píše analytička. Dodává, že v Řecku daňová morálka výrazně upadla po vstupu do eurozóny. Když se pak v zemi začaly zvyšovat náklady, řecká ekonomika upadla do hrozivých dluhů.

Výše firemní daně navíc není ekvivalentní k dopadu na státní rozpočet. Současných 19 procent stačí na naplnění 12 procent státního rozpočtu, celková suma tvoří 4,2 procenta HDP. Naopak v Německu, kde firmy platí 33,3 procenta, stát ze stejné daně získává pouze 1,9 HDP a plní rozpočtové příjmy z 5,1 procenta.

Například Irsko má firemní daně extrémně nízké. Sazba 12,5 procenta se nelíbí řadě evropských politiků, především Francouzům. Irové však paradoxně na této dani vybírají 2,9 procent HDP, tedy úplně stejně jako Sarkozyho stát.

Vyšší daně firmy vyženou

„V domácí daňové debatě stojí za to zamyslet se, proč najednou firmy a zaměstnanci odmítají státu platit. Vyhnalo je něco z daňových rájů na Kypru nebo v Nizozemsku? Nebo mají větší motivaci se jim vyhýbat?" táže se Zlámalová. Podle ní vyšší sazby povedou k ještě nižšímu výběru. Příliš vysoké daně totiž skutečně mohou české společnosti a živnostníky velmi rychle vyhnat.

Čtěte také:

Kalousek národu: Nikomu z vás nezvyšuji daně 

Kalousek chce přiškrtit živnostníky. Platí prý moc nízké daně 

Zvýšit daně je jako zatáhnout ruční brzdu, varují analytici 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: qot

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už neočkujte.“ Zoufalství a mlčení po propadu porodnosti. Už nelze přehlížet

19:36 „Už neočkujte.“ Zoufalství a mlčení po propadu porodnosti. Už nelze přehlížet

Dva roky po sobě poklesl v Česku počet narozených dětí přibližně o deset tisíc, což činí úbytek zhru…