Fischer pro Rádio Česko: Na řešení krize se musí podílet světové banky

21.08.2011 10:35

Expremiér Jan Fischer je prý jako bývalý prognostik skeptický, co se týče ekonomického rozvoje Evropy. Na řešení současných ekonomických problémů se musí podle něj podílet také světové banky a jiné finanční instituce, ovšem dlouhodobé prognózy jsou podle něj problémem, který by nevyřešila ani žádná centrální všem nadřazená ekonomicko-statistická instituce. Bývalý český premiér a nyní viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj Jan Fischer to řekl v rozhovoru pro Rádio Česko.

Fischer pro Rádio Česko: Na řešení krize se musí podílet světové banky
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Střídající se premiéři Jan Fischer a Petr Nečas

Podle názoru expremiéra je v současné době velmi složité predikovat, jak se bude situace ve světě dále - co se týče ekonomiky - vyvíjet. „Všichni jsme zaskočeni, hledáme hekticky nějaká řešení, často je sice nalézáme, ale ne úplně ta nejlepší," uvedl Fischer pro Rádio Česko.

Na řešení současných ekonomických problémů se musí podílet také světové banky a jiné finanční instituce.

„Mohou, musejí, čeká se to od nich. Je to koneckonců jejich role, jejich obrovská odpovědnost, který právě v těchto kritických situacích přicházejí. To jsou instituce, od kterých se očekává, že v době poruch a otřesů přijdou s nějakým řešením. Nejsou ale na to sami. Také se hodně očekává od politiků. Bylo by velmi dobré, aby od těch nejvýznamnějších politiků byla ta pomoc nějak koprodukována," uvedl k tomu expremiér. 

Řecko předvedlo špatný odhad

Co se samotných prognóz týče, je spíše skeptik. Právě dlouhodobé prognózy jsou podle něj problémem, který by nevyřešila ani žádná centrální všem nadřazená ekonomicko-statistická instituce. 

Fischer si také myslí, že s těžkostmi kolem prognóz souvisí i samotná ekonomická situace a momentální problémy s dluhovou krizí v eurozóně. Špatný odhad podle něj předvedlo například Řecko, což bylo ale především přílišným propojením statistiky a politiky. 

Statistika by přitom podle Fischera měla být naprosto nestranná za všech okolností a v každé době, jedině tak se na ni lze spolehnout. „Tam, kde začnou problémy s nezávislostí, s politickou nestranností statistiky, tam saháme na samotné kořeny demokracie v dané zemi," upřesnil Fischer. 

Podle jeho mínění ale Český statistický úřad (ČSÚ) s politickou nezávislostí problémy nemá. Jen je potřeba mít na paměti, že se ČSÚ musí chovat proaktivně a čísla a statistiky musí být schopen vysvětlit. "Stejně tak musí být schopen bránit se kritice a svá čísla si vždy obhájit a neschovávat se," dodal Fischer pro rádio. 

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…