Kandidát na šéfa ČT pod palbou. Přitom studoval na prestižní univerzitě

13.09.2011 20:51

Složení závěrečné pětice uchazečů o post generálního ředitele České televize se ocitlo v palbě kritiky z mnoha stran. Dokonce i někteří členové Rady ČT zpochybňují jednoho z finalistů. Podle nich Jan Svoboda nesplnil podmínku vysokoškolského vzdělání. Dotčený však kontruje tím, že ne každý se může pochlubit takovou kvalitou vzdělání jako on. A věří, že se radní budou při rozhodování řídit jen kvalitou předložených projektů.

Kandidát na šéfa ČT pod palbou. Přitom studoval na prestižní univerzitě
Foto: ct.cz
Popisek: Logo České televize

Středeční hlasování, jímž Rada ČT poslala do závěrečného kola pětici uchazečů, z nichž bude ve středu 21. září vybírat nového generálního ředitele České televize, vyvolalo rozčarováni na mnoha frontách. Otevřeným dopisem předsedovi Milanu Uhdemu se proti složení vybrané pětice postavily FITES a ARAS, dvě nejsilnější sdružení, která reprezentují český filmový a televizní průmysl.

Asociace režisérů a scénáristů spolu s Filmovým a televizním svazem předsedu Rady ČT upozornily, že zvolení některého z pětice kandidátů by bylo prohrou celé společnosti, ovládané komerčními médii. S tvrdou kritikou se přidaly i odbory České televize, které se dokonce obrátily na poslance, aby se začali skandálním průběhem výběrového řízení zabývat.

Místopředsedkyně byla ze Svobodova postupu do finále v šoku

Rozhořčeni jsou ale i někteří z těch, kdo svými hlasy o postupujících do závěrečného kola rozhodovali. Trnem v oku jim je jméno Jana Svobody, který podle nich nesplnil podmínku vysokoškolského vzdělání. „V jeho postupu vidím velký problém. Právě já jsem iniciovala, abychom na ministerstvu školství zjišťovali, jak je to s uznáním jeho vzdělání," říká pro ParlamentníListy.cz místopředsedkyně Rady ČT Dana Eklová.


„Očekávala jsem, když jsme před hlasováním na tuto skutečnost upozornili, že to vezmou kolegové při rozhodování v potaz a že pan Svoboda nepostoupí, čímž se to celé vyřeší. Proto pro mě bylo velkým překvapením, že se mezi finálovou pětici dostal, nedokážu si to vysvětlit. Já pro něj nehlasovala," přiznává Eklová.

Ne každý se takovou kvalitou vzdělání může pochlubit

„Ta diskuse by byla předmětná v době otvírání obálek. Překvapuje mě, že to nyní někdo používá, aby znevěrohodnil mou kandidaturu. Je to o to podivnější, že u nás je spousta turbostudentů a já jsem tu školu vystudoval úplně poctivě," uvádí pro ParlamentníListy.cz Jan Svoboda. „Je to prestižní britská univerzita. Ne každý se může pochlubit takovou kvalitou vzdělání, jako mám já," dodává.

Svoboda totiž získal na Nottingham Trent University titul MBA, který se uděluje za zvládnutý vysokoškolský postgraduální studijní program, jenž je zaměřen na získání znalostí v oboru managementu. „Odevzdal diplom MBA a my jsme žili v přesvědčení, že odevzdal jen doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání a vysokou školu má," tvrdí pro ParlamentníListy.cz místopředseda Rady ČT Jiří Kratochvíl, že netušil, že Svoboda získal titul bez předchozího vystudování vysoké školy.

Pro místopředsedu Rady ČT je to jen kurz za desetitisíce eur

Předpokládal, že to je podobný případ, jako když se na tento typ studia hlásí třeba lékaři, kteří chtějí získat manažerské vzdělání kupříkladu k výkonu funkce ředitele nemocnice. „Jak se mohl člověk, který nemá žádnou vysokou školu ke studiu MBA dostat? Navíc to není řádné vysokoškolské studium, ale kurz, který se zakončuje za velké peníze," poukazuje Kratochvíl na skutečnost, že průměrné roční školné se ve vyspělých západních zemích pohybuje mezi deseti a dvaceti tisíci eury.

„Když jsem do toho tendru vstupoval, tak jsem nepochyboval o tom, že podmínkám vyhovuji. Vzdělání proto z pohledu podmínek výběrového řízení považuji za kvalitativně splněné. Na projektu jsem tvrdě pracoval několik měsíců a je velice kvalitní. A tak věřím, že se členové Rady ČT budou primárně rozhodovat podle kvality projektu," prohlašuje pro ParlamentníListy.cz Svoboda.

Spoléhání na kolegy, že zvolení Svobody nedopustí

Existuje ale riziko, že jeho účast ve výběrovém řízení může někdo napadnout a domáhat se neplatnosti volby. „Zpochybnit regulérnost výběrového řízení se dá vždy, ale v tomto případě se toho neobávám. Jedině kdyby byl generálním ředitelem zvolen pan Svoboda, ale spoléhám na kolegy, že to nedopustí," dává místopředsedkyně Rady ČT Eklová rázně najevo, že sama bude vybírat jen z ostatních čtyř finalistů.Těmi se stali Petr Dvořák, Hynek Chudárek, Radomír Šimek a Roman Bradáč.

Totéž naznačuje i její kolega Kratochvíl. „Ani v předchozím kole jsem nebyl jeho příznivcem. Především proto, že v tomto věku nemá ještě potřebný rozhled, cit, názory ani zkušenosti s řízením. Navíc jeho projekt mi neřekl nic. Nebyla v něm žádná vize, jen samé fráze. Vůbec jsem se z něj nedozvěděl, co chce s Českou televizí dělat," zpochybňuje Kratochvíl, že by byl Svobodův projekt tak skvělý, jak o něm autor a nejdiskutovanější finalista mluví.

K věci:

Foto: ceskatelevize.cz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…