Univerzity mají problémy kvůli nižšímu rozpočtu. Méně topí a ruší obory

01.12.2011 19:31

České univerzity se prý jen těžko vyrovnávají s návrhem státního rozpočtu. Podle něj se budou muset seškrtat prostředky o asi 1,2 miliardy korun. A tak vysoké školy méně topí nebo zkracují semestry.

Univerzity mají problémy kvůli nižšímu rozpočtu. Méně topí a ruší obory
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti na přednášce. Ilustrační foto

Univerzity dostanou podle návrhu rozpočtu na příští rok asi 18,9 miliardy korun. Což je o více než jednu miliardu méně, než dostávaly dosud. "Klesající výdaje na vysoké školství ohrozí kvalitu vzdělávacího procesu, zpomalí či zastaví reformní úsilí v oblasti vysokých škol," stojí v usnesení České konference rektorů v Hradci Králové.

Podle rektorů se tím sníží konkurenceschopnost celé země, a tak se musí co nejvíce šetřit. "Zkracují se semestry, méně se topí, od rektorů některých škol tady dnes zaznělo, že zvažují další razantnější návrhy, například neotevření některých oborů," uvedl po konferenci rektor AMU Ivo Mathé.

Související: Posílení rozpočtu vysokých škol v rozpočtovém výboru neprošlo

Kromě rozpočtu se rektoři bavili i o dvou zákonech o vysokých školách a školném, jež se v prosinci dostanou na pořad vlády. Došli například k závěru, že nedoporučují, aby se přijal zákon o finanční pomoci studentům. Takový zákon by byl podle nich výhodný ne pro studenty či vysoké školy, ale hlavně pro komerční banky.

Rektorům také vadí, že návrh tohoto zákona dostali až 17. listopadu, což je podle nich pozdě. "Předložené velmi stručné znění obsahuje v mnoha pasážích varianty, z nichž nevyplývají srozumitelné cíle předkladatele," kritizují v usnesení.

Čtěte více:
Vysoké školy se obávají omezení své autonomie. Hrozí od Dobeše  
Zástupci vysokých škol odmítají školné. Studenti ho prý nedokáží splatit 
Premiér Nečas: Vysoké školy musí vychovávat elitní studenty  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…