Dávky na karate a jiné případy benevolentního sociálního systému tohoto roku

25.12.2011 19:47

Dávky na školní potřeby, bydlení, vybavení domácnosti, na karate pro syna. To všechno stát v loňském roce vyplácel lidem bez práce. V příštím roce se ovšem státní benevolence v některých případech výrazně omezí.

Dávky na karate a jiné případy benevolentního sociálního systému tohoto roku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Zdaleka nejčastěji se zneužívají dávky na bydlení. Zákon je v tomto případě totiž špatně nastavený, z čehož vzniká dobrý byznys pro spekulanty s nemovitostmi. Ti v levných lokalitách ve velkém skupují domy a do nich lákají sociálně slabé. Těm pak naúčtují horentní nájmy, což ale nikomu z nich nevadí - účtenky za nájem i energie jim totiž proplatí stát.

"Nemůžeme na kontrolu do rodin. Když nám klient doloží jakýkoli doklad o zaplacení, tak my ho musíme proplatit. Nikdo to nekontroluje,” řekla serveru Týden.cz Dagmar Peterková, vedoucí odboru sociální podpory v Rumburku a Varnsdorfu. Právě na severu Čech od srpna probíhaly sociální a později i rasové nepokoje. Příčinou byli nově přistěhovaní, zřejmě výsledek spekulantské činnosti.

Dávky na karate pro syna? Není problém

Velmi často se zneužívají také tzv. dávky mimořádné okamžité pomoci. S příchodem školního roku se jimi platí pomůcky pro děti, sumy často ale vůbec neodpovídají. "Někteří by nejradši, abychom ji vybavili celý byt včetně televize," podotkla Denisa Svobodová ze sociálního odboru v Rumburku. Jiří Šoltys z Kuřimi tak například dostal sedm tisíc na kurzy bojového umění pro syna.

Kontroly domácností navíc nic neřeší. "Přijde sem žena pro přídavek na dítě a brečí nám tu, že je samoživitelka. Ale pak spěchá, že chlap venku hlídá dítě nebo si rovnou přijdou pro dávku spolu a chlap jen počká v čekárně," dala Peterková příklad, jak klienti lžou. "Schovávají pračky, jiné členy domácnosti. Zapřou i vlastní matku."

Dejte radši lidem práci, říká sociálka

Zneužívají se i pěstounské dávky nebo dávky v nemocenské. Na všechny případy si ale vláda do příštího roku nachystala tvrdší opatření. Zatočit chce i s tzv. melouchy, neboli černou prací.

Podle vedoucí sociálního odboru v Roudnici nad Labem Moniky Legnerové by se ovšem politici měli orientovat trochu jiným směrem: "Pořád řešíme zneužívání dávek, ale jenom restrikce nestačí. Nedělá se dostatečně aktivní politika zaměstnanosti, místa dnes nejsou ani pro středoškoláky. A přitom jsou lidé, kteří by pracovali a rádi."

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Sežrali“ je na bojišti, teď i v obchodech. Výsměch Rusů nezná mezí

18:05 „Sežrali“ je na bojišti, teď i v obchodech. Výsměch Rusů nezná mezí

Rusko chystá výstavu v moskevském parku Patriot, kde vystaví ukořistěné ukrajinské tanky západní výr…