Každý stát si může vybrat svůj režim, hájil Filip kondolenci do KLDR

27.12.2011 13:35

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa není vůbec chyba posílat kondolenci do KLDR kvůli smrti Kim Čong-ila. Jde o stát OSN a měli bychom prý respektovat jeho režim. Na svém kroku nevidí nic špatného a naopak se diví, že se nad tím někdo pozastavuje.

Každý stát si může vybrat svůj režim, hájil Filip kondolenci do KLDR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda KSČM Vojtěch Filip

"Vážený soudruhu, s hlubokou lítostí jsem přijal smutnou zprávu, že Kim Čong-il, velký vůdce Vaší země, zesnul. Vážili jsme si jeho obětavé práce pro blaho korejského lidu, pro zajištění bezpečnosti KLDR a pro mírové sjednocení Korejského poloostrova," stálo v kondolenčním dopise, který zaslal Vojtěch Filip nástupci a synovi Kim Čong-unovi.

„V tom, že někdo pošle kondolenci k smrti nejvyšší osoby v jednom státu OSN, nevidím nic špatného, naopak se divím,“ uvedl pak v ČT předseda KSČM. Za jeho kondolenci byl kritizován, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil dokonce pochyboval, zdali se nejedná o trestný čin projevení sympatií k potlačování lidských práv a svobod.

To ale Filip odmítá. Především tím, že odmítl v pořadu říct, zdali považuje KLDR za demokratický stát. „Je na každém státu, jaký si zvolí režim,“ hájil se. Na otázku redaktora, zda se toto dá uplatnit i na nacistické Německo z druhé světové války, odpověděl, že tyto dva státy nejdou srovnávat. Položil i řečnickou otázku, zdali si redaktor myslí, že na takovém arabském poloostrově jsou snad svobodné volby.

„Podle mého názoru to není trestný čin,“ okomentoval Filipův krok Jan Winter z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Nešlo prý o veřejný výrok, a navíc byl Filipův úmysl spíš kondolenční než projevování sympatií k totalitnímu režimu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…