Knižně: Jak se psalo v době tuhého Stalinismu?

10.01.2012 14:11

Titul Angažované dějepisectví se zabývá vývojem stranické historiografie mezi lety 1950 a 1970 v kontextu proměn československého komunismu. Stranické dějepisectví vzniklo na počátku padesátých let jako zvláštní historiografický projekt fungující v rámci aparátu komunistické strany, jehož úkolem bylo zpracovávat minulost KSČ a dělnického hnutí.

Knižně: Jak se psalo v době tuhého Stalinismu?
Foto: The100.ru
Popisek: J. V. Stalin

„Zájem o stranickou historiografii ve mně vzbudila četba textů o problematice meziválečné Komunistické strany Československa, které vycházely na stránkách Příspěvků k dějinám KSČ a následně také v Revue dějin socialismu v průběhu šedesátých let minulého století. Postupně se přede mnou otvíral nesmírně zajímavý příběh historiků, kteří svou profesní kariéru po dvě desetiletí úzce spojili s osudy Komunistické strany Československa,“ píše v úvodu ke své obsáhlé knize její autor Vítězslav Sommer.

Angažované dějepisectví, které v těchto dnech vydává Nakladatelství Lidové noviny, přináší čtenářům vývoj partajní historiografie mezi lety 1950 a 1970, a to v kontextu proměn socialistické diktatury v tehdejším Československu.

Autor si dal za cíl zkoumat nejen institucionální vývoj, ale také zmapování jeho sociálního zázemí. Na téměř pěti stovkách stran čtenář projde úplné počátky stranické historiografie, zavzpomíná na psaní dějin v období vrcholného Stalinismu a nabídnuto mu bude taktéž hledání „československé cesty k socialismu“.

Velmi odbornou, čtivou a pečlivě dokumentovanou knihu napsal Vítězslav Sommer, působící v Ústavu pro studium totalitních režimů  a také v Masarykově ústavu.
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tan

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…