Pracovník úřadu práce prý zemřel únavou. Ředitel to popírá

25.01.2012 11:51

Mladá fronta Dnes (MfD) přinesla zásadní informace kolem nefungujícího systému vyplácení sociálních dávek. Na úřadech práce totiž nefungují počítače a úředníci tak nic nestíhají. Hektické tempo už má dokonce i první oběť. A to skutečnou. V Přerově totiž zemřel vyčerpáním informatik.

Pracovník úřadu práce prý zemřel únavou. Ředitel to popírá
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Na úřadech práce mají napilno

Situace s vyplácením sociálních dávek na úřadech práce je kritická. Úředníci kvůli nefungující technice nestíhají vyřizovat žádosti o dávky. Dokonce ani nestíhají kontrolovat jednotlivé žadatele. Z Generálního ředitelství Úřadu práce dokonce dostali pokyn, aby dávku vydali každému, kdo o ni požádá. Kontrolovat, zda dotyčný má na dávku vůbec právo,  budou prý až později.

Ale kde se stala chyba? Ministerstvo věc neřeší a problémy zametá pod koberec. Úředníci a dokonce i sám ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) však tvrdí, že je vše v pořádku. Jenže úředníci namítají, že kvůli nedokonalosti softwaru řada žádostí namísto v počítačích končí v krabicích od banánů.

„My prozatím nedáváme žádosti do počítače, ale do banánové krabice, kterou máme támhle pod okny," vylíčila pro MfD jedna z pracovnic úřadu. Podle ní kvůli nefunkčnosti programu uložili jen 50 žádostí z celkových 1 300, které přijali.

Odborům ostravského a litoměřického Úřadu práce již dokonce došla trpělivost a hrozí, že podají trestní oznámení. Hodlají také jednat přímo s ministrem Drábkem. Ten teď podle všeho má další problém. Kvůli vyčerpanosti mu totiž umřel přímo na ministerstvu pracovník IT oddělení.

Po ministerstvu "běhalo" e-mailem parte

„S lítostí vám oznamuji, že vyčerpávající tempo posledních dnů nepřežil náš kolega informatik z úřadu práce v Přerově. Viz parte v příloze. Zemřel 1.1. 2012 ve věku 45 let,“ informovali lidé z IT oddělení ministerstva práce své kolegy v e-mailu před několika dny. A dnes o tom informoval také deník MfD. List navíc zmínil, že příběhů, které souvisejí s vyčerpáním, je na každém úřadu práce řada.

„Mně se tady minulý týden složila kolegyně, která kvůli práci musela začít studovat a teď se proto, že je v práci už měsíc celé dny i víkendy, nestihla připravit na zkoušku a nový termín nedostala,“ popsal pro deník jeden z šéfů úřadů práce.

Navíc tragikomicky působí zpráva z vedení úřadu práce a z ministerstva. „Seshora“ totiž jednotlivým úředníkům přišlo doporučení, aby po celé dny zadávali žádosti do počítačů, ale k takovému účelu měli pracovníci se zajištěním základního komfortu při ruce i drobné občerstvení, jako například kávu, čaj, či ovoce.

Takový příkaz prý rozeslal úředníkům náměstek ministra práce a sociálních věcí Karel Machotka spolu s náměstkem Generálního ředitelství Úřadu práce Martinem Žárským. Tito pánové, kteří jsou ale možná mezi těmi, kdož od ministra loni pobrali tučné odměny, zřejmě netuší, jak to na úřadech vlastmě chodí.

„Potíž je, že jednotlivé pobočky úřadů práce nemají finanční samostatnost, takže nedisponují ani žádnými penězi na podobné zajištění komfortu zaměstnanců,“ napsala dále MfD.

Jako podivný se pak jeví fakt, že ředitelé jednotlivých úřadů běhají nyní do banky, aby si nafasovali peníze na vyplácení dávek hotově. Přitom nemají podepsanou hmotnou odpovědnost. Bylo totiž nutné zajistit, aby měli dostatek peněz pro výplatu dávek v hotovosti.

Úředníci mají dělat ochranku

„I my začínáme vyplácet peníze v hotovosti. Najali jsme si na to ochranku a jsme ve spojení s policií a městskými strážníky,“ informoval pak ředitel úřadu práce v Českých Budějovicích Ivan Loukotka. Prý počítá s tím, že i sami úředníci - muži - budou chránit peníze v případě potřeby.

„Jen na tomto úřadu práce jde až o stovky lidí, kteří peníze dostanou na ruku na místě..Do konce tohoto měsíce totiž musí své dávky dostat lidé, kteří žádali o peníze v hmotné nouzi nebo třeba o příspěvky na mobilitu,“ podotkla MfD.

Nakonec deník neopomněl ironicky zdůraznit, že oficiální noviny ministerstva práce a sociálních věcí s názvem Práce a sociální politika líčí skutečnost úplně jinak.

Podle novin ministerstva je vše O.K.

„Přechod do nového jednotného systému správy a výplaty sociálních dávek byl včas připraven, a to včetně dlouhodobě plánovaného přechodu na novou IT podporu. Software je připraven, dílčí aplikace od počátku prosince testovány a nehrozí, že by se něco nevyplatilo,“ tvrdí resortní noviny.

Sám ministr ale nad tím vším mává rukou. „Každý nový systém můžete desetkrát  testovat. Ale ve chvíli, kdy ho nasadíte na tisíc lidí do sítě, tak je jasné, že ne všechno bude dokonalé,“ zmínil na to Jaromír Drábek.

Podle něj jsou v systému kumulace, které nastávají každý leden a tak proto jde o přetížení. „Protože každý leden přichází nejvíce nových nezaměstnaných a každý leden lidé žádají o příspěvky na mobilitu. A také je potřeba říci, že se změnila řada zákonných parametrů. Je to obrovská zátěž nejen na systémy, ale také na pracovníky. První týdny ukázaly, že to extrémní nasazení, které je na úřadech práce realitou, pomáhá tomu, abychom to náročné období překlenuli. A že si někteří pracovníci, či odboráři stěžují, to považuji za normální,“ dodal k tomu Drábek.

Opálka: Vždyť měli zkušenosti již ze systému nemocenského pojištění!

To jeho stínový protějšek z KSČM Miroslav Opálka se přiznal, že systém již kritizoval v minulosti v Poslanecké sněmovně. A nesčíslněkrát upozorňoval ministra Drábka, že na úřadech práce ty problémy nastanou. „On ale ty argumenty odmítal,“ řekl Opálka ParlamentnímListům.cz.

„Dle mých informací jednání ministerských úředníků směrem ke krajům je neurvalé, je to stresový nátlak, protože ministerstvo nechce připustit, že se spletlo. A aby ministr Drábek prokázal, že jeho rozhodnutí bylo správné, tak to musí ti úředníci dole zvládnout. A ten stres již trvá rok,“ zmínil dále Opálka a vysvětlil, proč Drábka varoval před komplikacemi.

„Vzhledem k tomu, že jsme měli zkušenost, jak se řešily změny v systému nemocenského pojištění na České správě sociálního zabezpečení – kde šlo také o počítačové a personální změny – tak mi bylo jasné, že takové podobné problémy nastanou s největší pravděpodobností i na úřadech práce a že to uspěchání nikterak nepomůže v kvalitě. Ta Česká správa sociálního zabezpečení na tom byla obdobně jak dnes úřady práce. A vzpomeňte si, jak tehdy bylo kritizováno vyplácení mateřské a nemocenské až za půl roku. Takže toto byl jasný důkaz toho, že to nemohou zvládnout, že to prostě nejde. Ale oni chtěli ukázat, že jsou hrdinové a že jsou nejlepší,“ dodal pro náš web Opálka.

Žádné spekulace, prosím

Je ale informace o smrti úředníka z úřadu práce v Přerově pravdivá? „Tato informace mi známa není a žádný takový e–mail (kde by se hovořilo o smrti) jsem neobdržela,“ odvětila nejprve na dotaz ParlamentníchListů.cz šéfka tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.

„Neslyšela jsem ani, že by taková informace někde kolovala. Zodpověděl by vám to jistě Úřad práce v Přerově,“ zmínila dále.

„To já vůbec nebudu komentovat,“ dodala nakonec Plívová na otázku, zda si tedy informaci MfD vycucala z prstu.

Ředitel Úřadu práce v Přerově Michal Langoš ale naopak o úmrtí svého kolegy věděl. „Nám skutečně zemřel kolega informatik, ale více vám k tomu neřeknu. Všechno, co bych řekl, by totiž byla spekulace,“ uvedl nejprve pro náš web.

„Před třemi lety nám zemřela i kolegyně ekonomka. Ale oni oba dva zemřeli po nemoci… S nasazením, které tady je….,“ odmlčel se na chvíli Langoš a poprosil, že nechce, abychom psali spekulace. „Oni ti naši lidé ani do těch nových aplikací nijak nezasahují. Takže kolem toho žádné spekulace prosím,“ dodal ředitel Langoš.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…