České potraviny nejsou horší než ty v západní Evropě, uvedla expertka

04.02.2012 19:56

Češi si stěžují, že výrobky prodávané v České republice nedosahují takové kvality jako zboží v západní Evropě. Průzkum pracovníků Mendelovy univerzity v Brně jim však za pravdu nedává. „Výsledky mě mile překvapily,“ uvedla v rozhovoru pro Týden.cz Hana Šulcerová z Ústavu technologie potravin brněnské Mendelovy univerzity.

České potraviny nejsou horší než ty v západní Evropě, uvedla expertka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Supermarket

Průzkum porovnával ty samé výrobky na pultech v západní Evropě a v Česku. „Ukázalo se, že u 53 procent výrobků dopadl test remízou, a 24 procent ochutnaných výrobků nakoupených v Česku se ukázalo jako lepších, než ty pořízených v cizině,“ uvedl Šulcerová. „Podle mého názoru je kvalita potravin prodávaných v Česku na dobré úrovni. Samozřejmě, v řadě případů kvalita neodpovídá ceně a obráceně.“

„Všechny zvolené výrobky musely být dostupné v Česku, v Belgii a ve Francii,“ popsala Šulcerová kritéria výběru potravin. „Testování se nezaměřovalo na nějakou konkrétní oblast, snažili jsme se udělat nějaký základní průřez běžným nákupním košíkem.“

Zkoumali jsme chuť, vzhled i barvu

„Hodnocení se uskutečnilo v senzorické laboratoři Ústavu technologie potravin vybavené podle požadavků takzvaných ISO norem a bylo rozdělené na dvě části,“ popsala Šulcerová průběh testování. „První se odehrála v "kójích", kde byli hodnotitelé oddělení přepážkami. Vzorky jim byly anonymně předkládány v přesně daném pořadí, vždy v páru "český" a "cizí". Svůj verdikt pak zdůvodnili i slovně. Zaměřili jsme se postupně na barvu, vzhled, vůni, texturu a chuť výrobku. Druhá část testu se odehrála v učebně senzorické analýzy, kde jsme už všechno společně konzultovali a porovnávali složení jednotlivých výrobků.“

Kromě podobných výzkumů se může zákazník také řídit rozborem složení. „Obě metody jsou neporovnatelné a vzájemně nezastupitelné. Mohou se pouze doplňovat, ale ne nahrazovat. Senzorická analýza měří takzvané počitky a vjemy, kdežto instrumentální analýza měří podněty, tedy koncentrace látek. Senzorická analýza poskytne i odezvu například jaké koncentrace obsahových látek jsou pro konzumenta přijatelné,“ uvedla expertka.

Mezi české vítěze patří například jogurt Activia bílý, sýr Roquefort nebo Veselá kráva, zlatý hovězí bujon Maggi, mexická směs Bonduelle, černý čaj Lipton nebo Nestlé mléčný puding s kakaem. Naopak v západní Evropě lépe chutná nápoj Actimel, sýr Kiri či Camembert Président, máslo Président, boloňská omáčka Panzani, káva Douwe Egberts, džus Happy Day a tyčinky Snickers a Mars.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor:

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …