Přímá volba je riskantní, kritizují senátoři

08.02.2012 0:00

Polemiku a spory vyvolala dnes v Senátu chystaná přímá volba prezidenta, o jejímž zavedení by měli senátoři dnes hlasovat. Někteří opoziční zákonodárci mají s ústavní novelou, podle níž by hlavu státu nevybíral parlament a volili Češi a Češky, problém. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) návrh hájil.

Přímá volba je riskantní, kritizují senátoři
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senát

"Novela je výsledkem dlouhých debat na půdě Poslanecké sněmovny napříč spektrem mezi demokratickými stranami," řekl Pospíšil. Podle něj neobsahuje návrh nic kontroverzního, z čeho by mohly plynout obavy z problémů.

Podle senátorky z opoziční ČSSD Jiřiny Rippelové by přímá volba Česko posunula k "poloprezidentskému režimu". Podle Pospíšila změna přechod na jinou formu vlády neznamená. Senátorka vypočítala, že lidé přímo volí už do sněmovny, ve dvou kolech do Senátu, do europarlamentu, do krajů a do samospráv. "Jsme v permanentní kampani," podotkla s tím, že s další volbou hrozí snížení volební účasti. Rippelová řekla, že tři ze 16 odborných stanovisek přímou volbu považovala za nežádoucí.

Riskantní, říká Pithart

Podle lidoveckého senátora Petra Pitharta představuje návrh riskantní zásah do Ústavy a senátoři by neměli rozhodovat pod nátlakem. "Platí, že si strany daly do svých programů a koaličních dohod přímou volbu, slib ale učinily pod tlakem, do něhož se dostaly samy," uvedl.

Podle Pospíšila je správné mít rozdílné pohledy na určité záležitosti, ve vládním návrhu to ale chyby neodhaluje. Ministr považuje text ústavní novely za dobrý. Dodal, že přímá volba je "evergreen", o němž se jedná už léta.

Volba jako do senátu

Mandát nynějšího prezidenta Václava Klause vyprší 7. března 2013. Pokud by zákonodárci novelu přijali, mohli by si Češi a Češky volit příští hlavu státu už přímo. Postup by byl podobný jako u voleb do Senátu. Pokud by některý z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu v prvním kole, konalo by se kolo druhé. Do něj by postoupili dva "finalisté" s největším počtem hlasů. Kandidáta by mohlo navrhnout 20 poslanců, deset senátorů či občané, pokud pod petici na podporu navrženého získají nejméně 50.000 podpisů.

Podle Pospíšila mezi členskými zeměmi EU je přímá volba ve 12 z 20 republik, a to třeba i na Slovensku. Zbývajících sedm zemí jsou monarchie.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jhe

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…