Politici nechtějí kvalitní vzdělávání, tvrdí prezidentka Asociace ředitelů ZŠ

08.02.2012 19:14

Základní školy čelí třem hlavním problémům: snížení platu učitelů, omezení výdajů na jednoho žáka a zhoršení chování studentů. „Tyto problémy souvisí s dalšími. Školství není systémově řešené, žáky výuka nebaví, chybí nám finanční prostředky na vybavení škol a další vzdělávání učitelů. Trápí nás také plán ministerstva na zrušení praktických škol,“ uvedla prezidentka Asociace ředitelů ZŠ Hana Stýblová.

Politici nechtějí kvalitní vzdělávání, tvrdí prezidentka Asociace ředitelů ZŠ
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti

Ministerstvo školství chce snížit počty základních praktických škol s tím, že by se jejich žáci zařadili do normálních škol. Tento krok je součástí vládní Strategie boje proti sociálnímu vyloučení. „Některé děti se narodily s lehkým mentálním postižením a pro ně jsou praktické základní školy. Navazoval na ně systém odborných učilišť. Učitelé nejsou na rušení zvláštních škol připraveni a nejsou pro to podmínky,“ varovala Stýblová v Impulsech Václava Moravce.

Dalším problémem základních škol je zhoršující se chování žáků. Ministerstvo školství chce situaci zlepšit pomocí tzv. smluv rodičů se školou, ve kterých se řeší problémy žáků s nekázní a záškoláctví. Smlouvy by měly přimět rodiče k odpovědnosti na výchově.  Od září je testuje 35 škol, a pokud se osvědčí, mohly by se od příštího roku rozšířit plošně. „Nejsem pro jejich rozšíření. Pro školy to představuje především administrativní zátěž, chybí analýzy, zda by to školám nějak pomohlo. Pokud by se smlouvy měly plošně používat, musí obsahovat nějaké restrikce pro rodiče, jinak bych je odpískala,“ uvedla Stýblová.

Z českého školství je mi smutno

V rámci úsporných opatření plánuje ministr školství Josef Dobeš rozdělovat peníze pro školy podle naplněnosti tříd. Objevují se však obavy, že by to mohlo vést k zániku vesnických škol. „Vzdělávání nikdy nebude levné. Mělo by se do něj investovat více HDP, ale ministerstvo a politici nechtějí kvalitní vzdělávání. Už teď nám chybí peníze na další vzdělávání učitelů,“ kritizuje Stýblová. „ Z českého školství je mi smutno, myslím, že je v nejhorším stavu za posledních třicet let. Je chaotické a nekoncepční, chybí analýzy, skáčeme z jedné oblasti do druhé, jen aby si ministerstvo mohlo odškrtnout volební plán.“

Stýblové také vadí, že politici často hází odpovědnost na obce a zřizovatele. „Pokud škola nemá peníze na plavání, tak to hradí obec a tak dále,“ dodala Stýblová.

V prosinci proběhlo zkušební testování žáků pátých a devátých tříd základních škol. Ministerstvo si ověřovalo především technickou připravenost. Generálka proběhne na jaře, a pokud vše bude bez problémů fungovat, za dva roky bude testování spuštěno naostro. „Nejsem osobně proti testování, ale neměl by to být jediný nástroj. Ministerstvo by mělo pojmenovat, co je to kvalitní škola a to nemůže být určeno na základě výsledků testů. Stále také nebylo řečeno, co je cílem testování. Obávám se navíc, že děti se budou pouze biflovat, ale měli bychom v nich probouzet vlastní myšlení,“ vysvětlila Stýblová.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor:

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…