Děkan pražských práv: Přímá volba oslabí strany. A to je dobře

09.02.2012 10:32

Děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy Aleš Gerloch je jedním z mála, kdo podporuje přímou volbu prezidenta. V rozhovoru pro Hospodářské noviny mluví o příkladu jiných evropských států, kde přímá volba funguje. Dodává, že může dojít k oslabení role politických stran, což nemusí být nutně negativní.

Děkan pražských práv: Přímá volba oslabí strany. A to je dobře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Klaus před novoročním projevem

Gerloch uvádí, že existuje řada států, které mají parlamentní formu vlády a je tam přímá volba prezidenta. V Evropské unii je 20 států, které mají přímou volbu, a sedm států, které jsou monarchiemi.

 

K rozepřím mezi prezidentem a vládou dochází i v případě nepřímé volby

 

„V žádném z nich se neukázaly zásadní problémy, před kterými se varuje. Netvrdím, že se nemůže stát, že prezidentem bude zvolen populista, že bude docházet k rozepřím mezi jím a vládou. Jenže to může nastat i u nepřímo voleného prezidenta,“ vysvětluje v HN.

 

Za přímou volbou může být narůstající medializace života. Podle Gerlocha je už i nepřímá volba pod vlivem veřejnosti, čímž se ztrácí parlamentní ráz.

 

Při poslední volbě byla snaha vše prezentovat veřejnosti, kandidáti byli vyzýváni, aby vystupovali v televizi. „Strany jsou vyzývány, aby v předstihu třeba před sněmovními volbami zveřejnily, kdo budou jejich kandidáti na prezidenta. A druhý důvod je, že v některých státech se ukázalo, a bylo to patrné i u nás, že se stává obtížnější zvolit v parlamentu vůbec nějakého kandidáta,“ míní Gerloch v Hospodářských novinách.

 

Je možné, že bude zvolen prezident mimo hlavní strany. To by je oslabilo

 

Ostatní akademici se přímé volby obávají údajně kvůli možnému porušení ústavního systému. Jejich argumentem je to, že vláda bývá slabá a že prezident má možnost proti ní vystupovat pomocí vetování zákonů nebo obstruovat při ratifikacích mezinárodních smluv.

 

„Ale to se může dít i bez přímé volby. Argumenty, které se opírají o stabilitu ústavního systému, proto nejsou relevantní. Je navíc otázkou, zda přímá volba nemůže působit proti partiokracii, vládě politických stran. Je tu totiž šance, že se prezidentem stane i někdo mimo hlavní strany. A oslabení role politických stran není něco negativního,“ řekl Gerloch HN.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…