Kauzu Pandur bude zkoumat nový vyšetřovací tým

10.02.2012 6:22

Případ údajné korupce při nákupu rakouských transportérů Pandur pro českou armádu bude zkoumat nový tým vyšetřovatelů. Bývalý tým se rozpadl, když část lidí odešla a část byla vyměněna kvůli podezření z úniku informací. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nyní musí novelizovat dohodu s Rakouskem, protože vyšetřování vede česko-rakouský tým a jeho složení je součástí dohody. Noví lidé podle něj vyšetřování urychlí.

Kauzu Pandur bude zkoumat nový vyšetřovací tým
Foto: Archiv
Popisek: Pandur II

Česko-rakouský policejní tým začal vyšetřovat nákup obrněných transportérů Pandur v polovině července 2010. Úkony trestního řízení byly zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Mezi podezřelými jsou bývalý vicepremiér Martin Barták či poradce bývalého premiéra Mirka Topolánka (ODS) Marek Dalík.

Někteří členové vyšetřovacího týmu byli vyměněni kvůli podezření z vynášení informací a maření vyšetřování, tato podezření se však neprokázala. Jiní odešli, protože byli znechuceni z poměrů u policie. Podle informací deníku MF Dnes z původních osmi českých členů zůstává jen státní zástupkyně Marcela Kratochvílová, i ta však bude zřejmě nahrazena. Kratochvílová a její kolega Ladislav Letko byli rovněž podezřelí z úniku informací, nyní však čelí kárné žalobě kvůli zdržování případu privatizace mosteckých dolů.

Mečl: Máme to pod kontrolou

Nově by žalobce v tým měli zastupovat nová vedoucí odboru závažné kriminalita Soňa Bělohlávková a její zástupce Jan Kořán. Celou skupinu povede detektiv Jiří Mazánek. Vrchní státní zástupce Stanislav Mečl připustil, že odchody zkušených lidí týmu neprospívají, ale věří, že vyšetřování do několika měsíců přinese výsledky v podobě obvinění. "Máme to pod kontrolou," řekl Mečl.

Podle MF Dnes však například nový šéf týmu Mazánek vyšetřuje i další složité armádní kauzy, například nákup letadel CASA, a má příliš mnoho práce. Mazánek také tvrdí, že noví detektivové potřebují čas na to, aby složitý případ pořádně nastudovali, protože v kauze se tak dobře nevyznají. To by mohlo být výhodou pro podezřelé, uvedl deník.

O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - rakouské firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun. Smlouva na dodávku vozidel byla podepsána na jaře 2009. Média později zveřejnila výpověď rakouského manažera, který uvedl, že si Topolánkův přítel Dalík na sklonku roku 2007 řekl o úplatek půl miliardy korun jako provizi za uskutečnění obchodu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par, čtk

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…