Ekonomka Šichtařová: Nevěřím, že nás politici přestanou zadlužovat

11.02.2012 20:35

Fiskální pakt Evropu z nemoci nevyléčí, jen krátkodobě utlumí příznaky, píše na svém blogu ekonomka Markéta Šichtařová. Další úvěry jsou prý jako opiáty, které maskují sebedestruktivní chování. „Paktem na pár týdnů uchlácholíme finanční trh, že pacient se údajně léčí,“ píše Šichtařová.

Ekonomka Šichtařová: Nevěřím, že nás politici přestanou zadlužovat
Foto: Archiv MŠ
Popisek: Ekonomka a ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová

Postup evropských států přirovnává Šichtařová ke svému ochrnutému sedmdesátiletému dědovi, který si neuměl představit život bez tvrdé práce a bolest přetížené páteře potlačoval velkými dávkami léků.

„Lékaři místo aby vysvětlili dědečkovi, že se neuzdraví, pokud bude potlačovat varovné příznaky a neodstraní příčinu, ještě ho v tom podporovali (že by bylo výnosnější mít pacienta než nemít ho?),“ naznačuje ekonomka a pokračuje analogií s Evropskou unií a přístupem států k „řešení“ ekonomické krize.

Evropa ať jde do háje!

Česká republika čelí vlně kritiky za neúčast na ekonomické výpomoci krachujícím evropským státům. „Slyšeli jsme takové to povídání o izolaci, o nezodpovědnosti, dokonce snad o neslušnosti či zradě… Zkrátka o tom, jak moc jsme si ublížili. Asi jako když člověk s pochroumanými zády pošle svého doktora, který všechno ví a všechno zná, do háje, a místo Ibuprofenu si vezme dovolenou,“ přirovnává a na základě dědečkova příkladu vyvozuje budoucí vývoj:

„Země jako Řecko, Portugalsko či Itálie dostanou nové úvěry. Zoufalé volání těchto předlužených ekonomik o pomoc nebude vyslyšeno,“ píše Šichtařová a pokračuje: „Tyto ekonomiky se kvůli svému předlužení vznáší nad okrajem bankrotu. A tím, že se nejsou schopny dostat k penězům, vyřvávají do světa poslední varování, že všechno je špatně. Že se Evropa chová jako cvok, když se dál zadlužuje.“

Úvěry bankrot jen oddálí

Reakce Evropy je nasnadě – varovné příznaky potlačí tím, že předluženým zemím poskytne další úvěr, uzavře fiskální pakt, který má Evropu vyléčit. „Ne, Pakt Evropu nevyléčí. Další úvěry i celý slavný Pakt jsou jen dalšími opiáty, které maskují, že Evropa se dál chová sebedestrukčně. Novým úvěrem překleneme další dva měsíce, než budeme tam, kde před jeho poskytnutím,“ tuší možné vyústění.

Východisko krize Markéta Šichtařová vidí ve vyloučení předlužených zemí z eurozóny a navrácení konkurenceschopnosti těchto států pomocí nějaké jiné, slabší měny.

„A my všichni nepotřebujeme odevzdat svou odpovědnost Bruselu a slibovat mu, že se už napříště budeme zadlužovat ‚jen trochu‘,“ píše. „Potřebujeme politiky, kteří budou mít dost rozumu, aby za a) nad Bruselem mávli rukou a za b) přestali nás zadlužovat ne kvůli hrozbě pokut, ale proto, že každý dluh každou ekonomiku poškozuje a zpomaluje,“ dodává a shrnuje:
„Za a) jsme udělali, zaplaťpámbu. Čím to jenom je, že nějak nemohu uvěřit, že uděláme i to za b)?“ uzavírá Šichtařová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jhe

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nechutné. Ani vidět to nemůžu. Nákup paprik kazí Čechům náladu

4:44 Nechutné. Ani vidět to nemůžu. Nákup paprik kazí Čechům náladu

Paprika, která je u nás klidně za stovku, stojí na Balkáně pakatel. Maximálně půldruhého eura. Na tr…