Ústavní soud se v kauze strojvůdce znovu vyjádří k dorovnávání penzí

14.02.2012 8:47

Ústavní soud (ÚS) se dnes znovu vyjádří ke sporné otázce dorovnávání slovenských penzí. Jde o první podobný nález po loňském verdiktu Soudního dvora Evropské unie, který předcházející českou praxi, formovanou právě Ústavním soudem, označil za diskriminační. Česko poté definitivně přestalo přiznávat novým žadatelům dorovnávací příspěvek. Stát se totiž obával mnohamiliardových nároků od lidí z jiných zemí EU.

Ústavní soud se v kauze strojvůdce znovu vyjádří k dorovnávání penzí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ústavní soud

Ústavní soudci mají na stole konkrétní případ bývalého strojvůdce Karla Holubce. V době federace odpracoval mnoho let jako zaměstnanec bratislavského odštěpného závodu Československých státních drah. Když před pěti lety odcházel do penze, přiznala mu Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) důchod jen asi 3500 korun. Neuspěl ani v následném soudním sporu. Jeho kasační stížnost zamítl v srpnu Nejvyšší správní soud právě s odkazem na stěžejní stanovisko Soudního dvora EU.

Situace se změnila po vstupu do EU

Bývalí obyvatelé Československa získávají podle mezistátní smlouvy důchod od toho státu, na jehož území měl sídlo jejich zaměstnavatel v době rozpadu federace. Kvůli tomu by i Češi, kteří pracovali na Slovensku, případně v Čechách a na Moravě pro slovenské podniky, dostávali nižší důchod. Ústavní soud proto v minulosti stanovil podmínky pro dorovnávání slovenského důchodu z českého rozpočtu. Žadatel musel do roku 1992 odpracovat 25 let v systému zabezpečení bývalé ČSFR, dosáhnout předepsaného věku a dále musel mít trvalý pobyt na území ČR a českou státní příslušnost.

Situaci ale podle některých výkladů výrazně změnil vstup Česka do EU. Podle Soudního dvora EU klíčové nálezy Ústavního soudu diskriminují na základě státní příslušnosti občany jiných členských států EU, kteří třeba pracovali v Československu, ale nárok na dorovnání nemají.

Slováci mají asi o tisícovku méně

Vláda se pak rozhodla dosavadní praxi formálně ukončit. Česká správa sociálního zabezpečení už předtím dorovnání nepřiznávala lidem, jimž nárok na penzi vznikl po vstupu do EU. Ukončení dorovnávání potvrdila loni Poslanecká sněmovna schválením novely zákona. Několik tisíc důchodců, kteří peníze dostávají podle starších rozhodnutí, o příplatek nepřišlo, což ani Soudní dvůr EU nevyžadoval.

Průměrný slovenský starobní důchod činil na konci loňského roku 362 eur - v přepočtu asi 9095 korun. Český důchod k poslednímu prosinci dosáhl průměrné výše 10.552 korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …