Největší fronta se ve Vatikánu stála na kardinála Duku

20.02.2012 11:44

Arcibiskupa pražského Dominika Duku v sobotu papež Benedikt XVI. jmenoval kardinálem. Jeho příznivci si pak mohli vystát frontu a krátce si s ním potřást rukou při takzvaných visite di cortesia – zdvořilostní návštěvě. Je to unikátní příležitost, při které se do Vatikánu dostane každý, kdo úspěšně projde bezpečnostním rámem. Píše deník MF Dnes.

Největší fronta se ve Vatikánu stála na kardinála Duku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský arcibiskup Dominik Duka

Vystát si frontu na kardinály trvalo kolem dvou hodin. Poznalo se tak, kdo o setkání skutečně stál. Pražský arcibiskup pak přijímal gratulace nejdéle ze všech, uvádí MfD. Během dvou hodin mohl potřást rukou až tří stovkám lidí.

Papež vypadal sešle. Na Duku se stála největší fronta

„Slavnostní jmenování jsem velmi prožíval. Je to velký okamžik v životě. A samozřejmě i v tom duchovním,“ řekl v sobotu, když odcházel z baziliky svatého Petra.

Deník MF Dnes upozornil na to, že papež Benedikt XVI. během jmenování kardinálů vypadal překvapivě sešle.

Mezi slavnostním jmenováním a přijímáním gratulací v aule stihl Dominik Duka ještě odsloužit svou první kardinálskou mši. Uskutečnil ji v kostele svatého Řehoře asi patnáct minut pěšky od Vatikánu. Účastnilo se jí asi pět set Čechů, byl mezi nimi také ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Duka po svém jmenování kardinálem odsloužil mši pro české poutníky

„Moje první velká slavnost ve Svatém Petru bylo před dvaadvaceti lety svatořečení Anežky České. Teď jsme si to já i stovky dalších lidí trochu zopakovali. Ukazuje to, že církev má v českém národě místo i přes dosti pitomé diskuse posledních dní,“ připomněl v rozhovoru pro MF Dnes tahanice o církevní restituce.

Schwarzenberg se s Dukou sešel také na ministerské recepci na Velehradě, kousek od Vatikánu. Jedná se o jedno z míst, kde se mluví česky. Jde o dům pro poutníky, kteří sem z České republiky jezdí.

Kníže obdivoval Dukův moderní pektorál s postaru vyvedenou šňůrkou

Kníže obdivoval pektorál, zlatý biskupský kříž, který Duka od soboty nosí. Schwarzebergův strýc František byl krátce po válce velvyslancem ve Vatikánu, o odívání církevních hodnostářů se proto velmi zajímá. „Moderní kříž jste zkombinoval s dvě stě let starou sňůrkou. Tak dlouho už totiž nejsou papežské barvy červená a zlatá, nýbrž zlatá a stříbrná,“ vysvětloval kníže podle deníku MF Dnes.

Duka v pektorálu také stále nosí zlomky ostatků čtyř svatých. V každém konci kříže jsou tři patroni pražské katedrály – Vít, Václav a Vojtěch – a také svatý Zikmund.

Další vnější změnou Duky je červené oblečení, červený biret a také zlatý prsten. Předtím nosil po dobu 13 let prsten biskupský, který se nosí pořád. Na prstenu jsou postavy apoštolů Petra a Pavla s osmicípou hvězdou, symbolem Panny Marie. Navrhl jej papežův ceremonář, monsignore Marini.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…