Součástí expozice je strojovna a další zázemí, kde se prověření lékaři a sestry starali o mumifikované tělo. Při stálé teplotě 15 stupňů a vlhkosti vzduchu 80 procent pracovalo v mauzoleu přes sto lidí, uvádí bulvární deník Blesk.
Výstava připomíná totalitu a kult osobnosti kolem Gottwalda
"Tato dobová rekonstrukce upozorňuje na zneužití památníku komunistickou propagandou, přibližuje osobu prvního 'dělnického' prezidenta a kult osobnosti, který vyústil ve vybudování mauzolea," řekl na tiskové konferenci v Praze generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Hlavní část nové expozice je zaměřena na osobu Klementa Gottwalda. Připomíná období po jeho úmrtí v roce 1953, kult osobnosti, komunistickou propagandu a proměnu Památníku osvobození na proletářský Pantheon a mauzoleum. Ústředním momentem je scéna připomínající posmrtnou manipulaci s Gottwaldovým tělem. Fotografie a hesla podtrhují atmosféru 50. let a odkazují na příčiny komunistického převratu a dobu před únorem 1948.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe