Útok na BIS, nebo rozvrat tajné služby? Bublan a Benda se neshodli

02.04.2012 23:44

Útok na BIS, nebo krize uvnitř rozvědky. Marek Benda (ODS) a František Bublan (ČSSD) se na tom, o co se ve víru narůstajících afér kolem tajných služeb jedná, neshodnou. Světlo do situace nepřináší ani špatně přepsaný rozhovor mezi Romanem Janouškem a důstojníkem BIS, který nedávno zveřejnil web týdeníku Euro.

Útok na BIS, nebo rozvrat tajné služby? Bublan a Benda se neshodli
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Bublan

V souvislosti se zveřejněnými odposlechy se čím dál častěji skloňuje jméno civilní kontrarozvědky. Podle médií mohly odposlechy Béma a Janouška uniknout do soukromé agentury ABL právě z BIS. Podle týdeníku Euro měl Janoušek kontakty dokonce přímo v kontrarozvědce. 

Na tyto otázky nabízí bývalý ministr vnitra a člen parlamentní komise pro kontrolu BIS František Bublan řešení, které by přispělo k lepší kontrole BIS. Radu, která by mohla lépe kontrolovat tajné služby, mohla by vstupovat i do otevřených svazků.

Poslanci by do živých svazků nahlížet neměli, upozorňuje Bublan

„Současná komise nemá pravomoce k tomu, aby kontrola nebyla více než formální,“ říká člen parlamentní komise pro kontrolu BIS František Bublan. Pro změnu, kdy by poslanci mohli vstupovat do živých věcí, však Bublan prý určitě není.

Kontrola by podle Bublana totiž měla být dvoustupňová. První stupeň by byl parlamentní, druhý by byl hlubší. „Byl by to takový malý senát,“ přibližuje podobu komise Bublan.

„Měli by to být lidé naprosto nezávislí na státní správě, o kterých veřejnost nemá pochyby,“ doplňuje svoji představu těch, kdo by měli kontrolovat BIS stínový ministr vnitra za ČSSD.

Poslanec ODS Marek Benda si však myslí, že jde o unáhlené řešení: „Principiálně proti takovéto radě nejsem, nechci však, abychom reagovali na útok proti BIS tím, že bychom navyšovali její kontrolu.“

Jde o útok na BIS, bojí se Benda

Benda totiž upozorňuje: „Nikde není evidentně dokázáno, že únik byl z BIS.“ Podle Marka Bendy se tu tak někdo pokouší útočit na BIS.

Na tom, zda BIS prožívá vnitřní krizi, nebo ne, se poslanci v Událostech, komentářích neshodli.

„Mě znepokojuje to, co se v té službě děje. Když se řeší úniky, objevují se jména zpravodajských důstojníků, objevila se i fotografie tajného sídla BIS, jedná se o nápovědu, že zpravodajská služba není v pořádku,“ říká František Bublan, který kdysi v BIS pracoval.

„Nemáme žádné info, že by se tam něco dělo, krom toho, že Mf Dnes tvrdí, že to má od BIS a poprvé rozkrývá svůj zdroj,“ oponuje mu Marek Benda. Ten totiž vidí v celé aféře kolem odposlechů něco víc než odhalení spojení Janouška a Béma.

„Obávám se, že nejde jen o vyřizování účtů mezi kmotry, ale o útok na BIS. Chci vědět, kdo na ní útočí a proč na ní útočí,“ varuje Marek Benda.

Kdo všechno odposlouchával Béma, Janouška a další? ptají se poslanci

Bendovy pochyby o původu odposlechů zveřejňovaných v Mf Dnes však František Bublan vyvrací: „Kdyby to z té služby neuniklo, BIS by od toho dala ruce pryč a nemusela by to šetřit.“

Přesto je Marek Benda přesvědčen, že poslední úniky odposlechů spíš nasvědčují, že krom BIS do situace zasahoval nějaký další veřejný nebo privátní orgán. To připouští i František Bublan.

Týdeník Euro totiž ve svém posledním vydání zveřejnil záznam schůzky důstojníka tajné služby s Romanem Janouškem. Schůzka probíhá ve velice neformálním duchu.

Nezáleží na tom, co kdo říkal, ale že si vůbec spolu povídají, obhajuje šéfredaktor Eura chybu v přepisech odposlechů

Euro však přepsalo rozhovory tak, že prohodilo jejich aktéry. Na chybu týdeníku přišel František Bublan, když jako první upozornil server ParlamentníListy.cz.

Podle šéfredaktora Eura Jana Hrbáčka, dalšího hosta Událostí, komentářů, se jednalo o technickou chybu. „Když si poslechnete tu nahrávku, není příliš kvalitní, přeslechli jsme hlasy,“ vysvětluje jak došlo k chybě Hrbáček. Ten se omlouvá čtenářům i divákům. Na obsahu to však prý podle něj nic nemění.

„Lidé z informační služby se chovají nestandardně, udržují vztahy s lidmi typu Romana Janouška,“ to podle Hrbáčka nahrávka dokládá.

Zmíněný důstojník BIS přitom prý podle šéfredaktora Eura nebyl totiž jediným, který by se s Romanem Janouškem scházel. „Ozvalo se mi několik lidí, kteří věděli o dalších pracovnících BIS napojených na Janouška,“ tvrdí Jan Hrbáček.

I přesto, že změnou aktérů v jednotlivých replikách se i zásadně snížilo provinění důstojníka informační služby, je Hrbáček přesvědčen, že se dotyčný pracovník BIS dopustil něčeho nepřípustného.

„On se nemá co scházet s lidmi, jako je Janoušek, nemá si s ním co tykat. Vysoký důstojník si povídá jako kamarád v hospodě s člověkem, o kterém se tvrdí, že hýbe Prahou a Pavlem Bémem,“ uzavírá svůj názor Jan Hrbáček.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pal

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…